MF chce wprowadzić możliwość zasiadania w RPP przez maks. 2 kadencje

13-06-2013 14:07
13.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów w planowanej nowelizacji ustawy o NBP chce wprowadzić możliwość zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej przez maksymalnie dwie kadencje - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

"W ramach planowanej nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polski, Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia możliwości zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej przez maksymalnie dwie kadencje" - podało biuro prasowe MF.

"To jedyne zmiany w ustawie, które będą dotyczyły Rady Polityki Pieniężnej" - dodano.

Ze środowych nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w planowanej nowelizacji ustawy o NBP, wśród zmian jest rozważane m.in wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej. W obecnej ustawie o banku centralnym funkcjonuje zapis mówiący, że kadencja członka RPP wynosi 6 lat, a funkcję tę można pełnić tylko jedną kadencję.

Zgodnie z planem prac legislacyjnych rządu, resort finansów jeszcze w tym roku ma przedstawić założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP.

Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest zmiana przepisów dotyczących m.in.: uczestnictwa NBP w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, pokrywania przez NBP wydatków wynikających z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zasad funkcjonowania RPP oraz praw i obowiązków pracowników NBP.

Bank centralny poproszony o komentarz do planowanych zmian ustawowych poinformował PAP, że koncepcja wielokadencyjności członków Rady jest propozycją NBP i może być interpretowana jako próba ograniczenia niezależności RPP. Zgłoszone przez NBP propozycje dotyczące zmiany ustawy o NBP mają charakter techniczny. (PAP)

bg/ osz/