Konsumpcja paliw w okresie I-IV '13 spadła o 6,7 proc. rdr - POPiHN

07-06-2013 10:41
07.06. Warszawa (PAP) - Konsumpcja paliw w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. spadła o 6,7 proc. rdr - wynika z przesłanych PAP danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W kwietniu 2013 r. popyt na paliwa zmniejszył się o 7 proc. rdr i wzrósł 3 proc. mdm.

"Wstępne dane statystyczne za 4 miesiące bieżącego roku pokazują, że rynek paliw ciekłych nadal utrzymuje się poniżej wyników wypracowanych w tym samym okresie w 2012 roku. Cieszy jednak fakt, że zmiana dynamiki pokazuje mniejszą wartość ujemną niż było to po 3 miesiącach 2013 roku" - napisał w komentarzu do danych Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN.

"W kwietniu pogoda niespecjalnie sprzyjała podróżom samochodowym, tym bardziej poprawa dynamiki sprzedaży, zwłaszcza oleju napędowego, ale też benzyn silnikowych może być sygnałem poprawy sytuacji w następnych miesiącach. Wyniki publikowane przez nas dotyczą tylko oficjalnego popytu na paliwa, a wciąż musimy pamiętać, że szara strefa na tym rynku ma się całkiem dobrze" - dodał.

Romaniuk ocenia, że dane o konsumpcji paliw wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej w II kwartale.

"Prognozowana poprawa sytuacji gospodarczej Polski w II kwartale 2013 roku zaczyna nabierać potwierdzenia w liczbach opisujących rynek paliw. Dotyczy to zwłaszcza rynku oleju napędowego. Wyniki samego kwietnia, w stosunku do marca 2013 roku, zdają się powyższe sugestie potwierdzać. Nieco zaskakujący jest zauważalny spadek popytu na gaz płynny LPG, co w dobie rosnących kosztów utrzymania może świadczyć o szukaniu przez kierowców sposobów ograniczania wydatków i przesiadaniu się na środki komunikacji publicznej" - napisał.

"Zgodnie z oczekiwaniami POPiHN, przedstawianymi w 2012 roku, w pierwszych 4 miesiącach roku mieliśmy do czynienia ze spadkowym trendem dla wszystkich 3 gatunków paliw silnikowych. Poziom niższy o około 3 proc. w stosunku do średnich z 2012 roku był jednym z czynników, które przyczyniły się do odbudowy dynamiki sprzedaży" - dodał.

Zdaniem Romaniuka konieczność podtrzymywania popytu i rywalizacja z cenami paliw oferowanych poza oficjalnym obiegiem wymusiły redukcję marż, co wprawdzie pozwoliło utrzymać ceny się na poziomach bardzo stabilnych, ale odbiło się negatywnie na wynikach finansowych właścicieli stacji paliw.

"Na razie nie widać istotnych zagrożeń dla zmiany cen w górę, aczkolwiek wiele będzie zależało od tego jaki kurs względem dolara osiągnie polski złoty" - napisał.

Konsumpcja paliw płynnych w Polsce:

<PRE> I-IV IV w tys. zmiana w tys. zmiana zmiana m sześc. rdr m sześc. rdr mdm

ogółem 6.800 -6,7 proc. 1.800 -7 proc. 3 proc.

benzyny 1.500 -5 proc. 409 -3 proc. 0 proc.

ON 4.100 -7,5 proc. 1.100 -7 proc. 6 proc.

LPG 1.200 -6 proc. 310 -10 proc. -3 proc.</PRE>(PAP)

mj/ asa/