Koniunktura w handlu detalicznym w VII polepszyła się - GUS

22-07-2013 14:10
22.07. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w lipcu oceniany jest nieco lepiej niż w czerwcu - podał GUS w komunikacie.

GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lipcu na poziomie minus 7 (w czerwcu minus 9). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 12 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są nieznacznie mniej niekorzystnie niż w czerwcu. Odpowiednie przewidywania są negatywne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, na poziomie zapowiadanym w czerwcu" - napisano.

GUS podał, że skala spadku zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może się utrzymać, a ceny rosną w tempie zbliżonym do sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu.

"W najbliższych trzech miesiącach tempo wzrostu cen może być nieco szybsze od oczekiwanego przed miesiącem" - dodano. (PAP)

ost/ jtt/