Koncepcja wielokadencyjności członków RPP próbą ograniczenia niezależności RPP - NBP

13-06-2013 13:00
13.06. Warszawa (PAP) - Koncepcja wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej nie jest propozycją Narodowego Banku Polskiego i może być interpretowana jako próba ograniczenia niezależności RPP. Zgłoszone przez NBP propozycje dotyczące zmiany ustawy o NBP mają charakter techniczny - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Ministerstwo Finansów planuje nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim, a wśród zmian jest rozważane m.in wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej. W obecnej ustawie o banku centralnym funkcjonuje zapis mówiący, że kadencja członka RPP wynosi 6 lat, a funkcję tę można pełnić tylko jedną kadencję.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, odpowiedzialny w MF za nowelizację ustawy, w rozmowie z dziennikarzami nie odniósł się do pomysłu wprowadzenia wielokadencyjności członków RPP, poinformował jedynie, że planowana jest zmiana ustawy o NBP. Dodał, że MF razem z bankiem centralnym chce urealnienia ustawy o NBP.

Zgodnie z planem prac legislacyjnych rządu, resort finansów jeszcze w tym roku ma przedstawić założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP.

"Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest zmiana przepisów dotyczących m.in.: uczestnictwa NBP w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, pokrywania przez NBP wydatków wynikających z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zasad funkcjonowania RPP oraz praw i obowiązków pracowników NBP" - napisano w dokumencie opublikowanym na stronach KPRM.(PAP)

jba/ asa/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA