Kolejnym ruchem RPP będzie podwyżka stóp, ale dopiero w drugiej połowie '14 - Reluga, RG

04-07-2013 10:32
04.07. Warszawa (PAP) - RPP nie powróci już w tym roku do obniżek stóp, a kolejnym ruchem Rady będzie ich podwyżka, jednak najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2014 roku - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

"O ile można się było spodziewać, że środowa obniżka stóp będzie ostatnią w cyklu, to jednak myślałem, że Rada pozostawi furtkę do ewentualnych obniżek na jesieni, biorąc pod uwagę skalę niepewności w gospodarce. Takie stanowisko uzasadniałaby również nowa projekcja inflacji i PKB (nieco niższa niż poprzednia), wskazująca na stopniowe ożywienie w gospodarce oraz rosnącą, acz wciąż umiarkowaną, presję inflacyjną" - napisał Reluga w czwartkowym biuletynie Rady.

"Większość członków Rady najwyraźniej stwierdziła, że łączna skala obniżek sprowadziła już stopy do adekwatnego poziomu, biorąc pod uwagę obecną i oczekiwaną przez nich sytuację gospodarczą. Oby nie okazało się, że podobnie jak po marcowej decyzji RPP, cykl trzeba będzie ponownie rozpocząć, jeśli napływające dane potwierdzą obraz z projekcji, lub gorszy" - dodał.

"Moim zdaniem jednak, tak się nie stanie i Rada nie powróci już w tym roku do obniżek. Zgadzam się ze słowami z konferencji prasowej RPP, że +polska gospodarka najgorsze ma już za sobą+ i że +kolejne obniżki mogłyby mieć charakter procykliczny+. Oczekuję, że kolejny ruch RPP to będzie podwyżka...ale najwcześniej w drugiej połowie 2014 roku" - ocenia Reluga.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,50 proc. w skali rocznej. Rada napisała w komunikacie po posiedzeniu, że decyzja ta kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.(PAP)

jba/ osz/