KE w rekomendacjach dla Polski uznaje, że konsolidacja fisk. nie może niszczyć wzrostu

03-06-2013 13:35
03.06. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska w rekomendacjach dla Polski uznała, że dalsze konsolidowanie finansów publicznych może negatywnie odbić się na dynamice wzrostu PKB i dlatego tempo ograniczania deficytu sektora finansów publicznych należy spowolnić - uważa Tomasz Gibas, doradca ds. ekonomicznych w przedstawicielstwie KE w Warszawie.

"To jest dobra decyzja Komisji Europejskiej, że nie ma potrzeby ścisłej konsolidacji fiskalnej w tym roku, kiedy wzrost gospodarczy w Polsce będzie niski. Komisja wzięła pod uwagę, że niekoniecznie trzeba dobijać gospodarkę konsolidacją fiskalną" - powiedział na konferencji Gibas.

Przedstawiciel KE poinformował również, że tegoroczne rekomendacje dla Polski są w większości powtórzeniem tych z roku 2012, ponieważ nie zostały jeszcze wprowadzone w życie.

Komisja w opublikowanych w ubiegłym tygodniu zaleceniach dla krajów członkowskich, wydłużyła o dwa lata czas na zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, co oznacza, że Polska powinna zlikwidować nadmierny deficyt najpóźniej do końca 2014 roku. Jednocześnie dopuszczone zostało bardziej stopniowe tempo konsolidacji w Polsce, które pozwoli ograniczyć koszty dla gospodarki.

Zdaniem Gibasa obecnie kluczowe jest zaufanie rynków do działań antykryzysowych podejmowanych w Europie.

"Kluczowe jest przywrócenie zaufania rynków finansowych, że gospodarka europejska, Unia Europejska, potrafi wyjść z kryzysu" - powiedział. (PAP)

bg/ asa/