Instrumenty polityki pieniężnej obecnie mało skuteczne - Winiecki, RPP

20-05-2013 13:13
20.05. Warszawa (PAP) - Instrumenty polityki pieniężnej są obecnie mało skuteczne - ocenia Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

"We wszystkich tych krajach (USA, strefa euro, Wielka Brytania - PAP) mamy tego samego rodzaju próby obniżenia kosztu pieniądza - mimo, że pieniądz też ma jakąś wartość - i żadnych efektów makroekonomicznych. Rozumiem, że pada czasem pytanie: no dobrze, a gdyby nie to, to pewnie byłoby jeszcze gorzej. Ale intelektualnie to jest dość mizerny argument. Bo gdybyśmy nie robili rzeczy, które nie przynoszą żadnych efektów, to może byłoby jeszcze gorzej" - powiedział w poniedziałek w TVN CNBC Winiecki.

"Jeżeli uważa się, że lepiej zrobić cokolwiek niż przyjąć, że przy obecnym poziomie niepewności żaden poziom stóp nie spowoduje wzrostu inwestycji i w związku z tym w takim przedziale czasowym 2-4 kwartałów żadnych efektów w tym względzie większych nie będzie, to po prostu trzeba przyjąć, że w tym okresie instrumenty polityki pieniężnej są moim zdaniem mało lub wcale nieskuteczne" - dodał.

"Mamy tej chwili najniższe stopy procentowe w historii. To po pierwsze. Po drugie pamiętajmy, że pieniądz nie jest dobrem darmowym. I jeżeli obniżamy stopy, to nawet decyzje inwestycyjne, jeśli zostaną podjęte, to nie zostaną podjęte przez dobre firmy prowadzone przez doświadczonych właścicieli, którzy wiedzą, jak się zachować w danej sytuacji gospodarczej, tylko przez ryzykantów, którzy są w złej sytuacji i pomyślą: jak jest tani pieniądz, to sobie spróbujemy. Albo się uda, to dobrze, a jak się nie uda, to i tak będzie źle, tak jak miało być. To jest dodatkowy argument przeciwko" - ocenia Winiecki.

Jego zdaniem spadki inflacji zakończą się jesienią.

"Pamiętajmy, że te duże spadki inflacji biorą się stąd, że myśmy mieli bardzo wysoką bazę rok temu. To się skończy jesienią" - powiedział Winiecki.(PAP)

jba/ ana/