Indeks Cen Mieszkań w VIII spadł o 3,4 proc. rdr - Domy.pl

24-09-2013 11:30
24.09. Warszawa (PAP) - Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w sierpniu o 3,4 rdr do 832,9 pkt. - podał we wtorek portal nieruchomości Domy.pl. Pomimo wzrostu wskaźnika w ujęciu mdm, autorzy raportu spodziewają się, że ceny mieszkań będą się obniżać.

"Mimo wciąż niewielkiego popytu na rynku sprzedaży mieszkań, dalekiego od poziomu określanego mianem zadowalającego, Indeks Cen Mieszkań publikowany przez portal Domy.pl nieznacznie poszedł w górę. W porównaniu z lipcem br., w sierpniu jego wartość wzrosła o 6,5 pkt. osiągając poziom 832,9 pkt." - napisano w raporcie.

"Dodatnia zmiana nie zniwelowała jednak spadku, który miał miejsce miesiąc wcześniej - lipcowy odczyt ICM miał bowiem wartość 826,4 pkt. - o 7,6 pkt. niższą niż w czerwcu (834 pkt.). W porównaniu z sierpniem 2012 r. wartość ICM spadła o 29,6 pkt., tj. o 3,4 proc." - dodano.

Autorzy raportu spodziewają się, że ceny mieszkań będą się obniżać.

"Odbicie indeksu, którego głównym powodem jest sierpniowy wzrost średniej ceny ofertowej na największym - warszawskim - rynku mieszkaniowym, najprawdopodobniej ma jednak charakter incydentalny i nie należy upatrywać w nim jaskółki zwiastującej powrót do wzrostów cen mieszkań w Polsce" - napisano w raporcie.

"Podaż ofert sprzedaży lokali na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wciąż zdecydowanie przewyższa popyt i zgodnie z mechanizmami wolnego rynku w najbliższych miesiącach będzie to skutkowało dalszym spadkiem cen, a co za tym idzie spadkiem wartości Indeksu Cen Mieszkań" - dodano.

ICM - wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Melog.com obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast.

Bazową datą dla ICM jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów. (PAP)

fdu/ ana/