Indeks cen mieszkań w VI wzrósł o 3,7 proc. mdm - Open Finance, Home Broker

05-07-2013 12:36
05.07. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w czerwcu o 3,7 proc. mdm do 804,63 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker.

"O 3,69 proc., do blisko 805 pkt., wzrósł w czerwcu indeks średnich cen transakcyjnych mieszkań, liczony na bazie transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker. Wskaźnik jest publikowany co miesiąc, począwszy do stycznia 2008 roku, a czerwcowy skok jego wartości w skali miesiąca jest jak dotąd największy. Warto odnotować, że poprzedni taki rekord padł nie tak dawno temu, bo w lutym bieżącego roku. W porównaniu ze styczniem indeks wzrósł wówczas o 3,17 proc." - napisano.

Autorzy raportu piszą, że w pierwszym półroczu indeks średnich cen transakcyjnych zyskał 10,9 proc.

"Co więcej, także w skali ostatnich 12 miesięcy wybił się na blisko 1,8-proc. plus. Wszystko to dzieje się przy relatywnie stabilnej liczbie transakcji, branych do wyliczania wartości indeksu. Przy czerwcowym odczycie uwzględniono ich nieco ponad 2400, czyli tylko 1,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 4,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy było ich trochę ponad 2500" - dodano.

"Niższe stopy powodują też gwałtowną obniżkę oprocentowania lokat bankowych czy obligacji skarbowych. W stronę mocno przecenionego rynku nieruchomości zwróciły się więc także oczy tych, którzy poszukują względnie bezpiecznej i dochodowej inwestycji dla swoich oszczędności, nie musząc przy tym oglądać się na banki, bo finansują je w większości ze środków własnych. Te czynniki w najbliższych miesiącach prawdopodobnie nadal będą odgrywać kluczową rolę, zatem można chyba oczekiwać, że wzrost cen - szybszy czy wolniejszy - będzie kontynuowany" - napisano. (PAP)

map/ asa/