Indeks Cen Mieszkań w VI spadł o 4,3 proc. rdr - domy.pl

31-07-2013 13:13
31.07. Warszawa (PAP) - Indeks Cen Mieszkań (ICM) spadł w czerwcu o 4,8 pkt. mdm do 834 pkt., a w ujęciu rdr ICM spadł o 37,4 pkt., czyli o 4,3 proc. - podał w środę portal nieruchomości domy.pl.

W czerwcu po raz kolejny spadła również wartość Indeksu Cen Mieszkań uwzględniającego inflację (ICMi).

"Choć w porównaniu z majem wskaźnik inflacji był zerowy to wartość ICMi była o 3,7 pkt. niższa i wyniosła 642,9 pkt." - napisano w raporcie.

"Problemy ze znalezieniem nabywców na oferowane do sprzedaży mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym w najbliższym czasie nie znikną. Przeszkodą dla ożywienia są z jednej strony surowe kryteria oceny zdolności kredytowej stosowane przez banki, z drugiej zaś zwiększona ostrożność klientów w podejmowaniu decyzji o ich zaciąganiu dyktowana niepewną sytuacją na rynku pracy" - dodano.

ICM - wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Melog.com obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast.

Bazową datą dla ICM jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów. (PAP)

fdu/ osz/