Gospodarka zaczyna się odbijać - Bielecki, RG

25-07-2013 08:47
25.07. Warszawa (PAP) - Gospodarka zaczyna się odbijać, choć nie wiadomo w jakim tempie. Drugie półrocze 2013 roku powinno być lepsze od pierwszego - uważa Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

"Przyszły rok będzie lepszy niż ten rok (...) Krwią się podpiszę, że jeśli coś złego nie stanie się, to II połowa będzie lepsza niż I połowa roku" - powiedział w radiowej Trójce.

"Są takie polskie jaskółki. Rośnie popyt konsumencki, co bardzo cieszy, bo to takie dodawanie drugiego silnika do rozwoju polskiej gospodarki, do tego tradycyjnego eksportu. W strefie euro też, po raz pierwszy od dwóch lat, mamy oczekiwania managerów pozytywne. Wskaźnik PMI jest powyżej 50 pkt., więc wydaje się, że na pewno najgorsze za nami i po szorowaniu po dnie zaczynamy się odbijać" - dodał Bielecki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,1 pkt. wobec 48,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Bielecki zaznaczył jednak, że nie wiadomo w jakim tempie będzie następowało prognozowane ożywienie.

Po korekcie prognoz makroekonomicznych resort finansów zakłada, że gospodarka rozwinie się w tym roku w tempie 1,5 proc. PKB, a w przyszłym wzrost wyniesie 2,5 proc.(PAP)

kba/ gor/