Fed może zakończyć skup aktywów w 2014 r. - Bernanke

19-06-2013 21:29
19.06. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed - poinformował w środę prezes Fed Ben Bernanke.

"Jeśli napływające dane będą zgodne z założeniami, komitet obecnie oczekuje, że będzie wskazane ograniczenie tempa skupu w dalszej części tego roku" - powiedział Bernanke w środę na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

"Jeśli dane będą zgodne z naszymi obecnymi oczekiwaniami co do stanu gospodarki, będziemy kontynuowali ograniczanie tempa skupu w pierwszej połowie przyszłego roku, w miarowych krokach, kończąc program skupu około połowy przyszłego roku" - dodał.

Rezerwa Federalna zdecydowała wcześniej środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Fed będzie tym samym kontynuował obecnie realizowany program luzowania ilościowego w ramach którego skupowane są aktywa warte 85 mld USD miesięcznie. Fed powtórzył, że jest "gotowy do zwiększenia lub zmniejszenia tempa skupu tak, aby zachowana była właściwa akomodacja monetarna odpowiednia dla sytuacji na rynku pracy lub poziomu inflacji".

Fed ocenił w środę, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w odniesieniu do ubiegłorocznej jesieni. W ocenie amerykańskiego banku centralnego rynek pracy w USA wykazuje "dalszą poprawę".

"Komitet ocenia, że ryzyko pogorszenia się perspektyw gospodarczych oraz sytuacji na rynku pracy uległo zmniejszeniu w porównaniu do jesieni ubiegłego roku" - napisano w oświadczeniu FOMC.

"W ostatnich miesiącach generalnie widoczna była dalsza poprawa warunków na rynku pracy, stopa bezrobocia pozostaje jednak na podwyższonym poziomie" - napisano.

Fed obniżył w środę prognozę stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w tym i w przyszłym roku. Nowa projekcja zakłada, ze stopa bezrobocia w USA wyniesie w tym roku pomiędzy 7,2 a 7,3 proc., w marcowej prognozie Fed zakładał stopę bezrobocia w tym roku na poziomie 7,3 do 7,5 proc.

W przyszłym roku, w ocenie amerykańskiego banku centralnego, stopa bezrobocia w USA wyniesie od 6,7 do 7,0 proc. W marcu Fed oceniał, że wyniesie ona od 6,7 proc. do 7 proc. oraz od 6,0 do 6,5 proc. w czwartym kwartale 2015 r.

Fed powtórzył w środowym komunikacie, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc. (PAP)

wst/