Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

26-08-2013 08:14
26.08. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu w centrum uwagi była turecka polityka pieniężna, a w rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na węgierskim banku centralnym.

We wtorek węgierski bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się obniżki o 10 pb po serii dwunastu kolejnych obniżek po 50 pb, po której stopa benchmarkowa wynosi 4,0 proc.

We wtorek nastąpi publikacja stopy bezrobocia na Węgrzech maj-lipiec.

W czwartek zostaną opublikowane dane o tureckim bilansie handlowym w lipcu.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,5 proc. do 25,6513 za euro, zaś forint zyskał o 0,59 proc. do poziomu 298,06 za euro, a turecka lira osłabiła się o 3,05 proc. do 2,6705 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,13 proc. do poziomu 4,2293 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,42 proc. do poziomu 967,96 pkt., węgierski BUX spadł o 1,44 proc. do poziomu 18.146,21 pkt. Turecki XU100 spadł o 8,54 proc. do 67.932,32 pkt., a WIG spadł o 0,16 proc. do poziomu 49.895,10 pkt.

---------------------

TURCJA

BANK CENTRALNY NADAL POSZERZA KORYTARZ STÓP PROCENTOWYCH

Turecki Bank Centralny (CBRT) podniósł we wtorek stopę oprocentowania kredytu na rynku wtórnym o 50 pb do poziomu 7,75 proc., pozostawiając stopę referencyjną na poziomie 4,50 proc.

Analitycy Royal Bank of Scotland (RBSM) w komentarzu do decyzji zwracają uwagę na to, że krok ten jest "mniej jastrzębi niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka", ponieważ stopa oprocentowania kredytu na rynku pierwotnym pozostaje bez zmian na poziomie 6,75 proc.

"W związku z tym, że dzisiejsza decyzja nie zapewnia lirze istotnego wsparcia, spodziewamy się, że waluta w najbliższych miesiącach pozostanie pod presją, w czasie gdy rynki będą się dostosowywały do środowiska mniejszej płynności" - napisano w komentarzu RBSM.

"Inflacja pozostaje wyraźnie powyżej celu CBRT, a oczekiwania inflacyjne pogarszają się. (...) Nadal oczekujemy, że bank centralny w październiku podwyższy stopę oprocentowania kredytu na rynku pierwotnym o 100 pb" - napisano natomiast w komentarzu BNP Paribas.

---------------------

CZECHY

SAMOROZWIĄZANIE CZESKIEJ IZBY POSELSKIEJ

Zgodnie z oczekiwaniami deputowani czeskiej Izby Poselskiej uchwalili we wtorek jej rozwiązanie, co otwiera drogę do przedterminowych wyborów.

Formalnego rozwiązania izby niższej musi jeszcze dokonać prezydent państwa Milosz Zeman, który również rozpisze nowe wybory.

"Przyspieszone wybory zostaną prawdopodobnie rozpisane w październiku. Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) prowadzi w sondażach i może stać się największą partią w nowym parlamencie, ale pozostaje niejasne, z kim byłaby skłonna zawiązać koalicję (jeśli zajdzie taka potrzeba)" - napisano w komentarzu Goldman Sachs.

"CSSD oświadczyła wcześniej, że ma zamiar wprowadzić drugi, wyższy podatek od przedsiębiorstw dla niektórych sektorów, włączając banki, a także zwiększyć wydatki na infrastrukturę oraz budownictwo mieszkaniowe i wycofać się z części działań oszczędnościowych" - dodano.

---------------------

WĘGRY

W II KW. DŁUG PUBLICZNY W DÓŁ

Na koniec II kw. dług general government na Węgrzech obniżył się o 1 pkt proc. kdk do 81,4 proc. PKB. Ekonomiści węgierskiego banku OTP spadek długu tłumaczą mocniejszym forintem i wyższym PKB.

Na koniec 2012 r. czeski dług wynosił 79,2 proc. PKB.(PAP)

ost/ fdu/ asa/