Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

01-07-2013 08:17
01.07. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu głównymi wydarzeniami w regionie były decyzje dotyczące stóp procentowych na Węgrzech oraz Czechach. W pierwszym przypadku bank obniżył je o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 4,25 proc., w drugim stopy utrzymano na niezmienionym poziomie.

W poniedziałek na Węgrzech, w Czechach i Turcji publikacja wskaźnika PMI za czerwiec.

We wtorek ostateczny wynik kwietniowego bilansu handlowego na Węgrzech.

W środę w Turcji publikacja inflacji za czerwiec. Analitycy prognozują wzrost wskaźnika rdr do 7,6 proc. z 6,5 proc. odnotowanych w maju. Ich zdaniem inflacja w ujęciu miesięcznym wyniesie 0,15 proc., czyli tyle samo co w maju.

W czwartek sprzedaż w Czechach i na Węgrzech za maj. Analitycy w Czechach spodziewają się spadku sprzedaży rdr o 0,7 proc. w porównaniu z jej wzrostem o 1,5 proc. odnotowanym w kwietniu. Na Węgrzech spodziewany jest wzrost o 1 proc. rdr.

W piątek na Węgrzech publikacja produkcji przemysłowej w maju. Miesiąc wcześniej wzrosła ona mdm o 1,2 proc. i rdr o 2,9 proc.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,47 proc. do poziomu 25,9630 za euro, forint umocnił się o 1,53 proc. do poziomu 294,75 za euro, a turecka lira umocniła się o 1,39 proc. do poziomu 2,5096 za euro. W tym czasie złoty umocnił się o 0,40 proc. do poziomu 4,3293 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia wzrósł o 0,08 proc., do poziomu 878,27 pkt., węgierski BUX wzrósł o 3,75 proc., do poziomu 19.023,96 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 4,37 proc., do poziomu 76.294,51 pkt., WIG wzrósł o 0,06 proc., do poziomu 44.747,79 pkt.

---------------------

CZECHY

STOPY PROC. BEZ ZMIAN, OPINIE CO DO MOŻLIWOŚCI INTERWENCJI NA FX PODZIELONE

Czeski Bank Narodowy (CNB) utrzymał stopę procentową na poziomie 0,05 proc., ale - jak ocenia grupa analityczna Capital Economics - konferencja prasowa po posiedzeniu "sugeruje, że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w formie interwencji na rynku walutowym osłabiającej koronę wydaje się coraz bardziej prawdopodobne".

"Wygląda na to, że słabość danych o inflacji wystraszyła władze monetarne" - napisano w komentarzu Capital Economics.

CPI w maju w Czechach spadł do 1,3 proc. rdr z 1,8 proc. rdr w kwietniu.

"Interwencja na FX nie jest jeszcze przesądzona. Są pewne wstępne oznaki, że gospodarka po sześciu kwartałach kurczenia się, w II kw. wróciła do wzrostu. Niemniej jednak podejrzewamy, że niska inflacja będzie miała większy wpływ na decyzje CNB" - napisano w komentarzu CE.

"Do okolic października inflacja będzie niska i sądzimy, że na ten moment jest bardziej prawdopodobne, że CNB będzie kupował waluty na FX, niż że tego nie zrobi" - dodano.

Także w ocenie ING wzrosło prawdopodobieństwo interwencji na FX.

"Prawdopodobieństwo kupowania przez CNB euro wzrasta, mogą zostać znaczne ilości, ale nie będzie celowania w konkretny poziom" - napisano w komentarzu ING.

Również Erste przyznaje, że wzrosło prawdopodobieństwo interwencji w Czechach, ale w ocenie ekonomistów banku jest ono nadal niskie, i szacują je na ok. 15 proc.

"Gdyby jednak inflacja spadła poniżej 1 proc., wówczas prawdopodobieństwo interwencji zbliżyłoby się do 50 proc." - napisano w komentarzu Erste.

Natomiast Patrik Ro§umberský, ekonomista UniCredit uważa, że niepewność polityczna powstrzyma czeski bank centralny przed interwencjami na rynku mających na celu deprecjację korony, szczególnie, gdy ryzyko wcześniejszych wyborów zmaterializuje się.

Bank BNP Paribas uważa, że wynik następnego posiedzenia czeskiego banku centralnego planowanego na 1 sierpnia będzie "bardziej stanowczy" i do tego czasu bank "przetrawi" nowe gospodarcze prognozy.

ZEMAN POWIERZYŁ MISJĘ FORMOWANIA TYMCZASOWEGO RZĄDU RUSNOKOWI

Prezydent Czech Milosz Zeman powierzył misję sformowania tymczasowego rządu ekspertów socjaldemokracie Jirzemu Rusnokowi, który dotąd był doradcą szefa państwa, a wcześniej stał na czele ministerstw finansów oraz przemysłu i handlu. Decyzję prezydenta skrytykowali przedstawiciele partii, które tworzyły koalicję rządową.

Dotychczasowy premier Petr Neczas podał się do dymisji, gdy w związku z rozległą aferą korupcyjną zatrzymano pięć osób, w tym szefową gabinetu premiera Janę Nagyovą.

"Prezydent Zeman, wskazując premiera, który nie ma większości w parlamencie, zerwał z tradycją poprzedników. Rusnok ma 30 dni na sformowanie rządu i zdobycie votum zaufania w parlamencie. Raczej mu się nie uda" - napisano w komentarzu Erste.

Podobnego zdania jest ING.

"Nowy kandydat raczej nie wygra głosowania nad votum zaufania" - napisano w nocie ING.

Rusnok zapewnił, że nowy rząd w Czechach sformuje w ciągu 14 dni.

POPRAWA NASTROJÓW W GOSPODARCE

Obliczany przez czeski urząd statystyczny wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw w czerwcu nieznacznie wzrósł dzięki poprawie postrzegania sytuacji gospodarczej w sektorze przemysłowym, handlowym i usługach.

"Dane wskazują na stabilizację wzrostu gospodarczego, ale nie na znaczne ożywienie. Żaden ze wskaźników nie znajduje się powyżej średnich poziomów z drugiej połowy 2012 r., poza nastrojami konsumentów, które w 2012 r. były bardzo słabe" - napisano w komentarzu UniCredit.

---------------------

WĘGRY

STOPA PROCENTOWA W DÓŁ O 25 PB

Węgierski Bank Centralny (NBH) zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę procentową o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 4,25 proc.

Bank obniżył prognozę inflacji dla Węgier w 2013 r. do 2,1 proc. wobec 2,6 proc. prognozowanych poprzednio i jednocześnie podniósł prognozę CPI na 2014 r. do 3,2 proc. z 2,8 proc. prognozowanych w marcu 2013 r. Prognoza węgierskiego PKB na 2013 r. została podniesiona o 0,1 pkt. proc. do 0,6 proc., a na 2014 r. została obniżona o 0,2 pkt. proc. do 1,5 proc.

"NBH obniżył stopy procentowe, ale rozwój sytuacji na rynkach spowodował znacznie ostrożniejszy ton i wskazówki co do przyszłych ruchów. NBH wskazuje obecnie, że obok perspektyw makroekonomicznych (wspierających dalsze łagodzenie) kolejne cięcia będą również zależały od sytuacji na rynkach" - napisano w komentarzu Goldman Sachs.

"To zwiększa ryzyko, że skala przyszłych obniżek będzie mniejsza od prognozowanych przez nas 50 pb. Sądzimy, że dalsze cięcia będą zależały od popytu na obligacje, rentowności, a także kursu forinta" - dodano.

Z kolei UniCredit spodziewa się spadku głównej stopy procentowej na Węgrzech do 3,5 proc. "o ile nie będzie większej wyprzedaży na rynkach wschodzących".

Także Nomura prognozuje, że główna stopa procentowa spadnie do 3,5 proc., zaznaczając, że to mniej niż konsensus rynkowy.

BEZROBOCIE W DÓŁ

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie marzec-maj 2013 r. wyniosła średnio 10,5 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie w tym okresie 10,8 proc. Wcześniej, w II-IV 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 11,0 proc. Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

Analitycy BNP Paribas uważają, że poprawa perspektyw gospodarczych będzie wspierała w nadchodzących miesiącach rynek pracy.

"Ten czynnik także podtrzyma bardziej trwały wzrost w wydatkach konsumpcyjnych" - napisali w komentarzu analitycy BNP Paribas.

W I KW. WZROSŁA NADWYŻKA C/A

Nadwyżka na węgierskim rachunku obrotów bieżących w I kwartale 2013 roku wyniosła 549 mln euro wobec 297 mln euro w IV kwartale 2012 roku oraz deficytu na poziomie 53 mln euro w I kwartale 2012 roku. W relacji do PKB nadwyżka wyniosła 3 proc. wobec 1,9 proc. poprzednio.

---------------------

TURCJA

12-MIESIĘCZNY SKUMULOWANY DEFICYT HANDLOWY W GÓRĘ

Turecki deficyt handlowy w maju wyniósł 9,9 mld USD wobec oczekiwań rynku na poziomie 10,2 mld USD. Skumulowany 12-miesięczny deficyt wzrósł do 90,1 mld USD z 88,8 mld w kwietniu. 12-miesięczny skumulowany deficyt po wyłączeniu energii i złota spadł o 1 mld do 37,7 mld USD.

Eksport, po dostosowaniu sezonowym, wzrósł w Turcji o 4,2 proc. mdm, a import spadł o 4,5 proc. mdm.

Po danych bank BNP Paribas podtrzymał prognozę deficytu obrotów bieżących na koniec roku na poziomie 55 mld USD (6,7 proc. PKB).

WYŻSZE UŻYCIE MOCY PRODUKCYJNYCH I LEPSZE NASTROJE FIRM, GORSZE NASTROJE KONSUMENTÓW

Użycie mocy produkcyjnych, po dostosowaniu sezonowym, wzrosło w Turcji w czerwcu do 74,8 proc. wobec 74,6 proc. maju.

Przygotowywany przez turecki bank centralny wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw (dostosowany sezonowo) wzrósł w czerwcu do 107,2 pkt. z 105,4 pkt. w maju.

"Piąty z rzędu miesiąc wzrostu dobrze wróży ożywieniu gospodarczemu, podobnie jak przyspieszający wzrost wskaźnika nastrojów przedsiębiorstw" - napisano w nocie Erste.

Jednocześnie nastroje konsumenckie w czerwcu spadły w Turcji o 1,6 proc. do 76,2 pkt.

STARCIA POLICJI Z KURDAMI NA POŁUDNIU KRAJU

Do starć policji z demonstrantami kurdyjskimi doszło w niedzielę na południowym wschodzie Turcji w prowincji Sirnak. Kilkaset osób zablokowało drogę i obrzuciło koktajlami Mołotowa funkcjonariuszy, którzy użyli w odpowiedzi armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Do starć doszło dwa dni po tym, jak w prowincji Diyarbakir, również w południowo-wschodniej Turcji, siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących przeciw budowie posterunku żandarmerii w tym regionie; zginął 18-letni mężczyzna.

Był to najpoważniejszy incydent w kurdyjskim regionie Turcji od czasu ogłoszenia w marcu rozejmu między separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) a tureckim rządem.

Zabicie demonstranta wywołało protesty w Stambule, gdzie w sobotę w kolejnej manifestacji antyrządowej wzięło udział około 10 tys. osób.

Prokurdyjska Partia Pokoju i Demokracji (BDP) wezwała do marszów protestacyjnych w niedzielę w całym kraju.

---------------------

CHORWACJA

WEJŚCIE DO UE

O północy z niedzieli na poniedziałek Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem.

(PAP)

fdu/ kba/ awl/ ap/ jtt/ asa/