Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

03-06-2013 08:37
03.06. Warszawa (PAP/int.) - W rozpoczynającym się tygodniu w regionie kolejne publikacje makro m.in. dynamika sprzedaży detalicznej w Czechach, produkcja przemysłowa na Węgrzech oraz końcowe publikacje PKB za I kwartał tych gospodarek. Ubiegły tydzień był ważny dla Węgier, bowiem przyniósł nowy poziom stóp - podstawowa została zredukowana do 4,5 proc. Dodatkowo zdjęto z Węgier procedurę nadmiernego deficytu.

W poniedziałek na Węgrzech publikacja danych dotyczących bilansu handlowego za marzec oraz wskaźnik inflacji w Turcji za maj.

We wtorek w Czechach końcowa publikacja wskaźnika PKB za I kwartał.

W środę w Czechach publikacja danych dotyczących sprzedaży detalicznej w kwietniu. Prognoza mówi o wzroście o 0,7 rdr. Dodatkowo opublikowane w środę będą: czeski deficyt obrotów bieżących za I kwartał oraz bułgarski wskaźnik wzrostu PKB w I kwartale tego roku.

W czwartek na Węgrzech publikacja końcowej dynamiki wzrostu PKB za I kwartał.

W piątek na Węgrzech dane o produkcji przemysłowej za kwiecień. W marcu wzrosła ona w ujęciu mdm o 0,4 proc., a rdr spadła o 0,7 proc.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

W poprzednim tygodniu czeska korona umocniła się o 0,76 proc. do poziomu 25,7229 za euro, forint osłabił się o 2,36 proc. do 296,13 poziomu za euro, a turecka lira osłabiła się o 1,42 proc. do 2,4225 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 1,86 proc. do poziomu 4,2747 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 1,39 proc. do 957,86, węgierski BUX wzrósł o 0,41 proc. do 19.262,77 pkt., a turecki XU100 spadł o 5,52 proc. do 85.990,01 pkt. WIG w tym czasie wzrósł o 3,60 proc. do 47.806,34 pkt.

---------------------

WĘGRY

STOPY PROC. W DÓŁ O 25 PB

Na majowym posiedzeniu węgierski bank centralny (NBH), zgodnie z oczekiwaniami, ponownie obniżył stopy procentowe o 25 pb do poziomu 4,5 proc.

"Do lipca spodziewamy się dalszych obniżek o 50 pb, ale potem Rada Monetarna wstrzyma cykl łagodzenia, gdyż przyspieszający wzrost gospodarczy uczyni dalsze łagodzenie polityki pieniężnej niepotrzebnym" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

Prognoza BNP Paribas jest zbieżna z prognozą Erste Group. Także grupa analityczna Capital Economics spodziewa się, że główna stopa procentowa spadnie w kolejnych miesiącach do 4,0 proc., ale potem spodziewa się podwyżek o 125 pb przed końcem roku.

"Wciąż niepokoimy się o trwałość obecnego cyklu łagodzenia. Biorąc pod uwagę ryzyko ponownego zaognienia się kryzysu w strefie euro oraz nieprzewidywalność krajowej polityki, węgierskie aktywa, w tym forint, są bardzo narażone na zmiany nastrojów" - napisano w komentarzu CE.

"Sądzimy, że NBH będzie zmuszony podnosić stopy przed końcem roku, by wesprzeć forinta" - dodano.

W V POPRAWA NASTROJÓW, WSKAŹNIK GKI NAJWYŻEJ OD 22 MIESIĘCY

Wskaźnik nastrojów w gospodarce instytutu GKI w maju wyniósł -16,7 wobec -21,7 w kwietniu i jest na najwyższym poziomie od 22 miesięcy.

Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł do -34,4 z -38,9, a wskaźnik nastrojów przedsiębiorców wzrósł do -10,5 z -15,6 pkt.

WĘGRY BEZ PROCEDURY NADMIERNEGO DEFICYTU

Węgry znalazły się pośród pięciu krajów, obok Litwy, Łotwy, Rumunii oraz Włoch, z których Komisja Europejska zarekomendowała zdjęcie procedury nadmiernego deficytu. KE wzięła pod uwagę to, że deficyt budżetowy Węgier pozostanie poniżej referencyjnej wartości 3 proc. PKB, odpowiednio na poziomie 2,7 proc. PKB w 2013 roku oraz 2,9 proc. PKB w 2014 roku. Dodatkowo, według węgierskiego programu konwergencji, w 2013 roku relacja długu do PKB będzie kontynuowała spadek: odpowiednio do 78,1 proc. w 2013 roku do 77,2 proc. w 2014 roku z 82 proc. odnotowanych w 2010 roku. KE spodziewa się jednak wyższego wskaźnika długu o 1 pkt proc. wobec prognoz rządowych. Analitycy podkreślają, że zniesienie procedury będzie miało pozytywny wpływ na podniesienie wizerunku kraju w oczach inwestorów, jak również pośredni wpływ na węgierską gospodarkę poprzez stabilizację rynku. Węgry były objęte EDP przez 9 lat, czyli od czasu ich akcesji w 2004 rok do Unii Europejskiej.

BEZROBOCIE LUTY-KWIECIEŃ 11 PROC.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie luty-kwiecień 2013 r. wyniosła średnio 11,0 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik bezrobocia wyniesie w tym okresie 11,6 proc. Wcześniej, w I-III 2013, stopa bezrobocia wyniosła średnio 11,8 proc. Urząd statystyczny uwzględnia przy wyliczeniach stopy bezrobocia osoby zdolne do aktywności zawodowej w wieku 15-74 lata.

---------------------

CZECHY

NAJWCZEŚNIEJ DO STREFY EURO W 2019 ROKU

Gubernator banku centralnego Czech Miroslav Singer powiedział, że Czechy w strefie euro wstąpią najwcześniej w 2019 r. "Czechy nie mają powodu, aby spieszyć się z wprowadzeniem euro" - powiedział Singer podczas konferencji prasowej w środę w Pradze.

Natomiast prezydent Czech Milos Zeman ocenił wcześniej, że przyjęcie euro przez Czechy możliwe jest w ciągu 5 lat

---------------------

TURCJA

UŻYCIE MOCY PRODUKCYJNYCH W GÓRĘ

W maju dostosowany sezonowo stopień użycia mocy produkcyjnych wzrósł do 74,6 proc. wobec 74,3 proc. w kwietniu.

HANDEL ZAGRANICZNY

Deficyt w handlu zagranicznym w kwietniu wyniósł 10,3 mld dolarów wobec 7,39 mld dolarów w marcu, czyli był bardzo bliski prognoz mówiących o deficycie na poziomie 7,8 mld dolarów.

ZAMIESZKI PRZESZŁY PRZEZ TURCJĘ

Do wczesnych godzin rannych w poniedziałek trwały starcia tureckiej policji z demonstrantami w centrum Stambułu oraz w Izmirze, gdzie protestujący podpalili biura rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Antyrządowe protesty rozpoczęły się w piątek.

Bodźcem do wybuchu największych od lat antyrządowych protestów stały się plany przebudowy stambulskiego placu Taksim. Lokalizacja ta jest tradycyjnie miejscem, z którego wyruszają demonstracje. W piątek policja podjęła interwencję przeciwko osobom, okupującym w namiotach park przy placu w celu niedopuszczenia do wycinki drzew w tym miejscu.

W niedzielę premier Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że ma być tam wybudowany meczet, czym - jak komentują agencje - rozdrażnił demonstrantów zarzucających premierowi i jego powiązanej z ruchem islamistycznym AKP zapędy autorytarne i próbę islamizacji kraju. Wcześniej pojawiały się informacje, że plany rekonstrukcji obejmują budowę również centrum handlowego.

Od piątku tureckie siły bezpieczeństwa zatrzymały ponad 1700 demonstrantów, ale większość z nich zwolniono po przesłuchaniu i ustaleniu tożsamości - poinformował w niedzielę szef MSW Muammer Guler. Dodał, że w całym kraju od wtorku zorganizowano w sumie 235 demonstracji w 67 miastach. Prawie 60 cywilów i 115 policjantów zostało rannych - głoszą oficjalne statystyki, jednak organizacje pozarządowe i broniące praw człowieka mówią o tysiącu rannych.

Amnesty International poinformowała nawet o dwóch ofiarach śmiertelnych demonstracji, ale danych tych nie potwierdzono oficjalnie.

---------------------

RUMUNIA

WZROST DEFICYTU BUDŻETOWEGO

Deficyt budżetowy po kwietniu wyniósł 1,2 proc. prognozowanego na 2013 r. PKB, wobec 0,7 proc. PKB po marcu i wobec 0,9 proc. PKB w analogicznym okresie 2012 r. - poinformowało rumuńskie ministerstwo finansów.

Ekonomiści Erste jako jedną z przyczyn przyrostu deficytu wskazują przesunięcia płac w sektorze publicznym związane z prawosławną Wielkanocą. (PAP)

fdu/ kba/ aj/ ana/