Eksport netto w II połowie roku istotnym motorem wzrostu PKB - Durjasz, RG

12-09-2013 11:09
12.09. Warszawa (PAP) - Lipcowe dane na temat bilansu płatniczego potwierdzają, że eksport netto powinien pozostać w drugiej połowie roku istotnym motorem wzrostu PKB w Polsce - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

"W warunkach poprawy koniunktury na naszych głównych rynkach eksportowych, eksport netto powinien pozostać w II połowie roku istotnym motorem wzrostu PKB w Polsce - lipcowe dane bilansu płatniczego to potwierdzają" - napisał Durjasz w czwartkowym biuletynie Rady.

"Dzięki osiągnięciu nadwyżki w handlu towarami i usługami dokonuje się spektakularne zmniejszenie nierównowagi zewnętrznej w polskiej gospodarce. Po siedmiu miesiącach 2013 roku deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego wyniósł zaledwie niespełna 0,8 mld EUR, wobec 7,7 mld EUR w analogicznym okresie ubiegłego roku. W całym 2013 r. w proporcji do PKB może on nawet spaść poniżej 1 proc." - dodał.

"To ważny czynnik stabilizujący złotego, co ma obecnie szczególne znaczenie - w warunkach oczekiwania na zmniejszanie skali +luzowania ilościowego+ przez Fed i będącej tego następstwem globalnej skłonności do wycofywania kapitału portfelowego z najbardziej niezrównoważonych +rynków wschodzących+" - ocenia Durjasz.

NBP podał w środę, że deficyt w obrotach bieżących w lipcu 2013 roku wyniósł 178 mln euro wobec 574 mln euro nadwyżki w czerwcu. Na wartość tego salda złożyły się: dodatnie salda usług (534 mln euro), transferów bieżących (368 mln euro) i obrotów towarowych (293 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów (1.373 mln euro). Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było dodatnie i wyniosło 1.804 mln euro.(PAP)

jba/ jtt/