EBC gotowe do nowego LTRO, jeśli rynkowe stopy proc. nadmiernie wzrosną - Draghi

23-09-2013 16:52
23.09. Warszawa (PAP/Bloomberg) - EBC jest gotowe do użycia każdego instrumentu, w tym nowego LTRO, jeśli zajdzie konieczność przeciwdziałania wzrostowi krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych - poinformował Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że jest za wcześnie, by rozważać uruchomienie kolejnego programu pomocowego dla Grecji.

"Przedterminowe spłacanie przez banki komercyjne pożyczek, które zostały udzielone w ramach dwóch trzyletnich programów LTRO jest oznaką normalizacji, jednak wynikająca z tego redukcja nadmiarowej płynności wywołuje presję na podnoszenie rynkowych stóp procentowych" - powiedział Draghi w wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim.

"EBC jest gotowe do użycia każdego instrumentu, w tym kolejnego programu LTRO, jeśli będzie to konieczne do utrzymania krótkoterminowych stóp procentowych na poziomach, które są uzasadnione przez nasze założenia dotyczące inflacji w średnim terminie" - dodał.

Rynkowe stopy procentowe w strefie euro wzrosły w lipcu do poziomów, które Draghi określił jako "nieuzasadnione". Od tamtego czasu stopy spadły, jednak wysokość nadmiarowej płynności w systemie finansowym zbliża się do poziomów, które EBC określiło wcześniej jako dolny limit.

Draghi ocenił, że zadłużenie Grecji znajduje się obecnie na poziomie, który nie wymyka się spod kontroli. Dodał, że jednak za wcześnie, by rozważać trzeci program pomocowy dla tego państwa. (PAP)

mj/ osz/