Dziedziczenie środków we wszystkich wariantach zmian w OFE - Rostowski, MF

28-06-2013 08:48
28.06. Warszawa (PAP) - We wszystkich rekomendowanych wariantach zmian w systemie emerytalnym pozostanie zasada dziedziczenia środków - poinformował Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów.

"Będą tak samo dziedziczne, bo środki na subkoncie w ZUS, na które właśnie te środki byłyby przekazywane, są też dziedziczne. We wszystkich wariantach byłoby tak" - powiedział w RMF FM w piątek Rostowski.

"Dwa albo trzy lata po przejściu na emeryturę jeszcze jest to dziedziczenie. I dokładnie taki sam system istnieje w OFE. Bo nie można mieć systemu, w którym emerytura jest dożywotnia i pełne dziedziczenie do końca życia. W przeciwnym wypadku nie byłoby możliwości wypłacania emerytur dożywotnich" - zaznaczył.

Rekomendowane zmiany w systemie emerytalnym przedstawione przez wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza w środę, polegają na likwidacji nieakcyjnej części OFE (pierwszy wariant) lub na dobrowolnym udziale w OFE (dwa pozostałe). Jeden wariant dotyczący dobrowolności tzw. dobrowolność OFE "plus" jest warunkowy, bo przyszły emeryt musiałby 2 proc. wynagrodzenia brutto sam przekazywać do OFE, pozostałe 2 proc. przekazywałby ZUS.(PAP)

kba/ asa/