Do końca '13 raczej bez zmiany poziomu stóp - Zielińska-Głębocka, RPP

08-07-2013 16:29
08.07. Warszawa (PAP) - Do końca bieżącego roku raczej nie należy przewidywać kolejnej zmiany poziomu stóp procentowych - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka, członkini RPP. Jej zdaniem, w kolejnym cyklu, nie trzeba będzie już dalej obniżać stóp.

"Podpisuję się pod tym, co powiedział prezes Belka, że do końca tego roku raczej się nie przewiduje kolejnej zmiany (poziomu stóp proc. - PAP), że to nastawienie neutralne będzie realizowane. Oczywiście, Rada zbiera się co miesiąc i w sytuacji katastrofy może podjąć decyzję i nic nie jest wykluczone" - powiedziała w poniedziałek w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w lipcu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjną do 2,50 proc. Prezes NBP Marek Belka poinformował po posiedzeniu Rady, że po lipcowej obniżce RPP przechodzi do tzw. nastawienia neutralnego i w jego ocenie stopy procentowe powinny się utrzymać na obecnym poziomie co najmniej do końca 2013 roku.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej, nie trzeba będzie już dalej obniżać stóp w kolejnym cyklu.

"Na razie nie można mówić o kolejnym cyklu, bo dopiero zakończyliśmy ten. Przechodzimy do nastawienia neutralnego. Nie sądzę, żeby trzeba było jeszcze obniżać stopy. Nasz poziom jest historycznie niski i adekwatny do naszych warunków" - powiedziała.

"Obniżaliśmy stopy procentowe przez parę miesięcy i szukaliśmy poziomu, który byłby adekwatny do sytuacji gospodarczej i pieniężnej. Nie tylko obecnie, ale i w perspektywie najbliższych kwartałów. Uznaliśmy, że 2,5 proc. to odpowiedni poziom na zakończenie obecnego cyklu i przejście do nastawienia neutralnego" - dodała.

Dodała, że ma nadzieję, iż gospodarka będzie się rozwijała "od końca tego roku". (PAP)

nik/ ana/