Dane o PMI urealniają wzrost w IV kw. '13 o 2 proc. oraz o 3 proc. w I kw. '14 - Tusk

04-09-2013 14:18
04.09. Warszawa (PAP) - Dane o PMI w sierpniu urealniają prognozę wzrostu PKB w IV kwartale 2013 r. o 2 proc. oraz o 3 proc. w I kwartale 2014 r. - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jedynym brakującym elementem dla wzrostu gospodarczego jest konsumpcja.

"Zakładam, że 2,0 proc. wzrostu w IV kwartale jest realistyczne i obstawiam, że w I kwartale możemy osiągnąć 3 proc. rdr. (...) To jest na podstawie danych, które płyną z rynku, np. ostatni wskaźnik PMI. Jesteśmy i tak dość powściągliwi, jeśli chodzi o nasz optymizm. Ja bym nie ryzykował prognozy, która zostanie sprawdzona za trzy miesiące (...) Gdybym nie był przekonany, że to się sprawdzi, to bym nie podejmował takiego ryzyka" - powiedział w środę Tusk.

We wtorek Tusk powiedział, że w IV kwartale tego roku wzrost PKB powinien przekroczyć 2,0 proc., a w całym roku 2013 może przekroczyć 1,5 proc. Dodał, że w I kwartale 2014 roku możliwy jest wzrost na poziomie 3,0 proc.

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu 2013 roku wzrósł do 52,6 pkt. z 51,1 pkt. w lipcu.

"Skoro mamy tę dźwignię wzrostu jaką jest eksport, skoro uporamy się z problemem długu - mam tu na myśli kilka punktów poniżej dzisiejszego stanu, skoro dziś widzimy, że firmy dobrze sobie poradziły, to nam brakuje tylko jednego elementu - konsumpcji. Jeśli coś dziś jest na poziomie nie do końca zadawalającym to jest to konsumpcja. A to jest wynikiem pesymizmu czy niepewności dotyczącej przyszłości. A dziś już PMI pokazuje, że w firmach jest większy optymizm" - dodał Tusk. (PAP)

nik/ jtt/