Dane o PKB i CPI wskazują, że RPP będzie musiała dalej obniżać stopy NBP - Grabowski, RG

16-05-2013 10:46
16.05. Warszawa (PAP) - W związku ze stagnacją aktywności gospodarczej w polskiej gospodarce oraz brakiem zagrożeń inflacyjnych, RPP będzie musiała dalej obniżać stopy proc. w najbliższych miesiącach, aby pobudzić wciąż słabnący popyt wewnętrzny - uważa Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze, członek RPP I kadencji.

"Kwiecień był kolejnym miesiącem spadku rocznego wskaźnika inflacji. Mimo że jego odczyt na poziomie 0,8 proc. r/r był minimalnie wyższy niż konsensus oczekiwań rynkowych (0,7 proc.) oraz pokazał wolniejszy spadek inflacji niż w ostatnich miesiącach, to wraz z szybkim szacunkiem dynamiki PKB w pierwszym kwartale (0,4 proc. r/r i 0,1 proc. kw./kw.) pokazuje obraz stagnacji aktywności gospodarczej w polskiej gospodarce z jakimkolwiek brakiem zagrożeń inflacyjnych" - napisał Grabowski w czwartkowym biuletynie Rady.

"Mimo że Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w marcu zakończenie cyklu luzowania polityki pieniężnej, a obniżkę stopy NBP w maju uznała za jedynie korygującą, będzie musiała ponownie uznać swoje stanowisko za przedwczesne i dalej obniżać stopy w najbliższych miesiącach. Polityka pieniężna jest bowiem jedynym makroekonomicznym narzędziem zdolnym, w krótkim okresie, lekko choćby pobudzić wciąż słabnący popyt wewnętrzny" - dodał.(PAP)

jba/ jtt/