Cykl luzowania polityki monetarnej zakończony - Glapiński, RPP

10-06-2013 08:14
10.06. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Cykl luzowania polityki monetarnej zakończył się, po tym jak podstawowa stopa NBP w ubiegłym tygodniu została obniżona do rekordowo niskiego poziomu 2,75 proc. Dodatkowe obniżki nie dadzą impulsu gospodarce - uważa Adam Glapiński, członek RPP.

"Moim zdaniem cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce zakończył się. Miesięczne dane i prognozy ekspertów nam dostępne każdego miesiąca sugerują, że lipcowa projekcja w kontekście wskaźników CPI i PKB nie zmieni tego obrazka i nie będą one miały żadnego prawdziwego znaczenia dla decyzji" - powiedział agencji Bloomberg Glapiński.

Jego zdaniem niski poziom stóp jest uzasadniony bieżącym spowolnieniem gospodarczym w połączeniu z niską inflacją.

"(Stopy - PAP) są na wystarczająco niskim poziomie, żeby stymulować gospodarkę (...). Dalsze obniżki nie dadzą żadnego dodatkowego impulsu gospodarce. Zwiększą jedynie ryzyko odpływu kapitału, który zawsze zdarza się, gdy stopy są zbyt niskie albo osiągają poziom do tej pory nieodnotowywany, jak to ma miejsce w przypadku Polski" - powiedział członek RPP.

Dodał, że RPP nie martwi się deprecjacją złotego w kontekście przyszłej inflacji.

"Poziom złotego pozostaje marginalną sprawą dla Rady. Inflacja jest zbyt niska dla nas, by martwić się wpływem osłabienia złotego na przyszłą inflację. Interwencje banku centralnego, pozostające w zgodzie z wytycznymi naszej polityki, nie mają na celu osiągnięcia konkretnego poziomu przez złotego, ale mają na uwadze przeciwdziałanie silnej zmienności złotego" - powiedział.

Na czerwcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Obecnie referencyjna stopa NBP wynosi 2,75 proc. w skali rocznej. Począwszy od listopada ubiegłego roku, kiedy Rada zaczęła obniżać stopy procentowe, łączna skala cięć wyniosła do tej pory 200 pb.(PAP)

kba/ osz/