Cięcia w wydatkach inwestycyjnych będą ograniczone - rzecznik rządu

03-07-2013 08:35
03.07. Warszawa (PAP) - Przygotowywane przez rząd ograniczenia w wydatkach budżetowych, związane z ewentualną nowelizacją budżetu, nie obejmą środków na emerytury, renty oraz pomoc społeczną, a cięcia w wydatkach inwestycyjnych będą ograniczone - poinformował w środę rzecznik rządu Paweł Graś.

"Przez tydzień będą trwały rozmowy z ministrami, analizy wskaźników ekonomicznych to jest podstawa do ewentualnych decyzji związanych z nowelizacją. Ewentualne cięcia wydatków będą dotyczyły takich, które nie są obciążeniem dla obywateli. Najbliższy tydzień będzie poświęcony na rozmowy z ministrami i wysłuchiwanie ich ewentualnych propozycji cięć wydatków" - powiedział Graś w Programie 3 Polskiego Radia.

"Emerytury, renty, pomoc społeczna nie są zagrożone, wszelkie wydatki środków trafiających do ludzi nie są zagrożone. Szczegóły po rozmowach z ministrami. Jeśli chodzi o inwestycje to cięcia nie mogą być głębokie, bo mamy już perspektywę budżetu europejskiego 2014-2020. Żeby dobrze wydawać te pieniądze musi być współfinansowanie z budżetu krajowego" - dodał.

We wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że komunikatu w sprawie nowelizacji budżetu można oczekiwać w przyszłym tygodniu, po tym, jak zakończą się rozmowy z ministrami w sprawie możliwych cięć wydatków.

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów, ocenił, że ewentualna nowelizacja budżetu nie będzie "katastrofą", ale dostosuje politykę gospodarczą rządu do obecnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na świecie. (PAP)

bg/ osz/