Ceny ropy w Nowym Jorku spadają z powodu obaw o Chiny i po wyborach w Iranie

24-06-2013 07:59
24.06. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje z powodu obaw o możliwe spowolnienie w gospodarce Chin i po wyborach prezydenckich w Iranie - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,47 USD, po spadku o 22 centy.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 41 centów do 100,50 USD za baryłkę.

W czwartek podano słabe dane o PMI dla sektora wytwórczego w Chinach, który spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 9 miesięcy i wyniósł 48,3 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 49,1 pkt.

"Na rynkach wciąż obecne są obawy o sytuację w gospodarce Chin" - mówi Jonathan Barrat, wydawca "Barratt's Bulletin".

"Z cen ropy znika jednak premia za ryzyko związana z sytuacją na Bliskim Wschodzie, bo jest już po wyborach w Iranie" - dodaje.

Wybory prezydenckie w Iranie wygrał tydzień temu Hasan Rowhani, duchowny i polityk o umiarkowanych poglądach.

W wyborach Rowhani zdobył 50,7 proc. Najbliższy rywal Rowhaniego, 51-letni burmistrz Teheranu Mohammad Bagher Ghalibaf, uważany za pragmatycznego konserwatystę, został daleko w tyle z około 16,5 proc. głosów.

Nadzieje społeczności międzynarodowej na poprawę stosunków z Iranem są silne, zwłaszcza w odniesieniu do jego programu nuklearnego i zaangażowania w Syrii.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,45 USD, czyli 1,5 proc., do 93,69 USD/b, najniżej od 4 czerwca.(PAP)

aj/ asa/