Ceny ropy w Nowym Jorku rosną, sprawa interwencji militarnej w Syrii nadal w centrum uwagi

05-09-2013 08:07
05.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Nadal w centrum uwagi rynków pozostaje sprawa możliwej interwencji zbrojnej w Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,55 USD, po zwyżce o 32 centy.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 25 centów do 115,16 USD za baryłkę.

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu zarekomendowała w środę, by w odpowiedzi na użycie przez reżim syryjski broni chemicznej Kongres udzielił zgody prezydentowi USA na interwencję wojskową w Syrii o ograniczonym zasięgu i czasie trwania do 90 dni. Za przyjęciem rezolucji głosowało 10 senatorów, a 7 było przeciw.

Rezolucja zakłada, że interwencja wojskowa w Syrii będzie "ograniczonym i precyzyjnym użyciem sił zbrojnych USA przeciwko Syrii", a lądowe siły zbrojne Stanów Zjednoczonych nie zostaną wysłane do operacji bojowych. Operacja została ograniczona czasowo do 60 dni.

Prezydent USA będzie mógł ją przedłużyć o kolejne 30 dni, chyba że Kongres w głosowaniu wyrazi sprzeciw. To węższe ograniczenia niż te zaproponowane w wyjściowej rezolucji przez Biały Dom.

Tuż po głosowaniu rzecznik Białego Domu pochwalił komisję Senatu za udzielenie zgody prezydentowi na interwencję. Wyraził też przekonanie, że działania wojskowe w Syrii, do których upoważnia rezolucja, bronią narodowych interesów bezpieczeństwa, gdyż osłabią zdolności Baszara el-Asada do ponownego użycia gazów bojowych.

Podkreślił, że niezależnie od ataku wojskowego, "który będzie precyzyjnie nakierowany na wzmocnienie zakazu stosowania broni chemicznej", USA będą w ramach szerszej strategii wpierać umiarkowaną opozycję syryjską i działać na rzecz przyspieszenia zmiany władzy w tym kraju.

Głosowanie w senackiej komisji otwiera drogę do głosowania w całym Senacie w przyszłym tygodniu. Mniej oczywisty jest wynik w Izbie Reprezentantów, gdzie większość ma republikańska opozycja.

"To ograniczone OK dla akcji militarnej w Syrii nie wspiera za bardzo cen ropy i dlatego wzrosty notowań mogą być ograniczone" - mówi Victor Shum, wiceprezes IHS Energy Insight w Singapurze.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,2 proc. do 107,23 USD za baryłkę. Był to największy spadek notowań od 20 sierpnia i najniższa cena na zamknięciu handlu od 26 sierpnia. (PAP)

aj/ asa/