Ceny ropy w Nowym Jorku lekko spadają, zaostrza się sytuacja związana z Syrią

20-05-2013 07:51
20.05. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Zaostrza się sytuacja związana z Syrią - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,93 USD, po spadku o 9 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów do 104,57 USD za baryłkę.

Syryjska armia poinformowała w niedzielę, że kontroluje centrum strategicznego miasta Al-Kusajr przy granicy z Libanem. Będące bastionem rebeliantów miasto jest bombardowane. Według obrońców praw człowieka od rana zginęło ponad 50 osób.

Mieszkający w Al-Kusajr działacz opozycyjny Hadi Abdullah podał, że siły reżimowe oraz szyiccy bojownicy z libańskiego Hezbollahu zaczęli bombardować miasto w sobotę wieczorem i kontynuowali naloty w niedzielę. Mieszkańcy schronili się w piwnicach.

Według Abdullaha były to najsilniejsze bombardowania od początku trwającego od dwóch lat konfliktu wewnętrznego w Syrii.

W niedzielę po południu wojska prezydenta Baszara el-Asada weszły do miasta; dochodziło do ulicznych starć z rebeliantami.

Rządowa armia syryjska, wspierana przez oddziały szyickiej milicji libańskiej Hezbollah, od kilku tygodni próbuje przejąć Al-Kusajr, które znajduje się od kilku miesięcy w rękach sił antyreżimowych.

W ostatnich tygodniach armii udało się zdobyć okoliczne wioski i otoczyć miasto.

Według niektórych doniesień w tym miesiącu syryjskie siły zrzuciły na Al-Kusajr ulotki, w których ostrzegały, że zostanie ono zaatakowane, jeśli rebelianci się nie poddadzą.

W piątek ropa WTI na NYMEX wzrosła o 86 centów do 96,02 USD za baryłkę, najwyższego poziomu zamknięcia od 10 maja.(PAP)

aj/ ana/