Ceny ropy w Nowym Jorku lekko spadają; Rosja i USA rozmawiają w sprawie Syrii

13-09-2013 07:57
13.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają. Przedstawiciele Rosji i USA rozpoczęli rozmowy w sprawie Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 108,56 USD, po zniżce o 4 centy.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 16 centów do 112,79 USD za baryłkę.

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozpoczęli w czwartek wieczorem w Genewie spotkanie poświęcone propozycji objęcia międzynarodową kontrolą syryjskiej broni chemicznej.

Deklaracje Syrii w sprawie broni chemicznej nie wystarczą, a Waszyngton nie zgadza się na propozycję prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zgodnie z którą miałby on 30 dni na przedstawienie danych dotyczących jego chemicznego arsenału - powiedział Kerry.

Ławrow podkreślił, że "uregulowanie problemu broni chemicznej sprawi, że jakikolwiek atak na Syrię nie będzie konieczny".

"Na rynku jest jeszcze za dużo niepewności, aby z cen ropy odeszła premia za ryzyko" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1 proc. do 108,60 USD za baryłkę.

W tym tygodniu ceny ropy w USA spadły o 1,8 proc.(PAP)

aj/ ana/