Ceny ropy w Nowym Jorku lekko rosną, na rynkach wystarcza surowca - ocenia Arabia Saudyjska

12-09-2013 07:56
12.09. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej oceniają, że rynki są dobrze zaopatrzone w ten surowiec - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,71 USD, po zwyżce o 15 centów.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 19 centów do 111,69 USD za baryłkę.

Minister ropy Arabii Saudyjskiej, Ali Al-Naimi, ocenił, że globalne dostawy ropy są wystarczające, aby zaspokoić popyt na ten surowiec.

"W USA skończył się sezon wakacyjnych wyjazdów. Sytuacja w sprawie Syrii zmienia się, spada ryzyko. Dlatego ceny ropy nie powinny rosnąć" - uważa tymczasem Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

W środę amerykański Departament Energii (DoE) podał, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,22 mln baryłek, czyli 0,1 proc., do 359,99 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,59 mln baryłek, czyli 2,0 proc. do 132,17 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,66 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 217,6 mln baryłek.

W czwartek szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, spotkają się w Genewie, by podjąć próbę rozwiązania kryzysu wokół Syrii po użyciu w tym kraju broni chemicznej 21 sierpnia i oddalić groźbę zachodniej interwencji zbrojnej przeciwko reżimowi w Damaszku.

Rozmowy będą się toczyć wokół rosyjskiego planu objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem. Według rosyjskich źródeł mogą potrwać do piątku, a być może do soboty.

W Moskwie prezydent Władimir Putin będzie rozmawiał o Syrii z następcą tronu Abu Zabi szejkiem Muhammadem ibn Zaidem an-Nahajanem.(PAP)

aj/ jtt/