Ceny ropy w Nowym Jorku blisko najniższych poziomów od 4 tygodni po wzroście zapasów surowca

30-05-2013 13:32
30.05. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najniższych poziomów od 4 tygodni po wzroście zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,46 USD, po spadku o 71 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 78 centów do 101,65 USD za baryłkę.

Zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,4 mln baryłek - poinformował w raporcie Amerykański Instytut Paliw (API).

To już piąty z kolei tydzień wzrostu amerykańskich zapasów ropy.

"Teraz rynek bardziej niepokoi się o sytuację gospodarczą Chin, zwłaszcza że ostatnie dane makro rozczarowały" - mówi Thina Saltvedt, analityk Nordea Bank AB w Oslo.

Tymczasem 31 maja w Wiedniu odbędzie się posiedzenie OPEC.

Traderzy oceniają, że kartel utrzyma bez zmian obecnie obowiązujące limity dostaw ropy, na poziomie 30 mln baryłek ropy dziennie.

Dwanaście krajów OPEC pompowało w kwietniu 30,5 mln baryłek ropy dziennie - wynika z najnowszego miesięcznego raportu tej organizacji, opublikowanego 10 maja.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,88 USD, czyli 2 proc., do 93,13 USD za baryłkę, najniższego poziomu na zamknięciu sesji od 1 maja.(PAP)

aj/