Ceny ropy w Nowym Jorku blisko 4-miesięcznego maksimum, bo spadają jej zapasy

18-06-2013 07:48
18.06. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest notowana blisko 4-miesięcznego maksimum z powodu spodziewanego spadku jej zapasów w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 97,78 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 7 centów do 105,54 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły w USA o 500 tys. baryłek.

Oczekuje się za to wzrostu zapasów benzyny - o 500 tys. baryłek, a paliw destylowanych - wzrostu o 925 tys. baryłek.

Amerykański Instytut Paliw (API) poda raport o zapasach paliw w USA we wtorek po południu, a w środę przedstawi swoje wyliczenia Departament Energii USA (DoE).

Inwestorzy z uwagą śledzą to, co dzieje się w Syrii, obawiając się rozlania konfliktu na inne kraje Bliskiego Wschodu.

Eksplozja samochodu pułapki, do której doszło w niedzielę wieczorem w Damaszku na punkcie kontrolnym w pobliżu lotniska wojskowego, zabiła lub zraniła ponad 20 żołnierzy.

Antyrządowe wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku, przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. osób.

"Sprawy geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz perspektywa ożywienia w amerykańskiej gospodarce pomagają w utrzymaniu cen ropy na obecnych poziomach" - mówi Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

"Generalnie jest takie odczucie, że ludzie są większymi optymistami" - dodaje.

W poniedziałek ropa na NYMEX staniała o 8 centów.(PAP)

aj/ ana/