Ceny ropy w Nowym Jorku blisko 16-miesięcznych maksimów

19-07-2013 09:00
19.07. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają blisko najwyższych od 16 miesięcy poziomów, po tym jak w czwartek zyskała 1,5 proc. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, drożeje o 3 centy do 108,07 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie rośnie o 7 centów do 108,77 USD za baryłkę.

Zdaniem analityków za znaczne wzrosty odpowiadają dane z amerykańskiej gospodarki wskazujące na ożywienie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 24 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 345 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 3,114 mln w tygodniu, który skończył się 6 lipca. Tutaj analitycy spodziewali się 2,959 mln osób.

Indeks Philadelphia Fed w lipcu wzrósł do 19,8 pkt. z 12,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 8,0 pkt.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board pozostał bez zmian w czerwcu, choć rynek spodziewał się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. W maju indeks wzrósł o 0,2 proc. po korekcie.

Analitycy wskazują również na zmniejszenie różnicy w cenie amerykańskiego i europejskiego benchamrku. Spread między baryłką ropy WTI a Brent skurczył się do 89 centów z 23,44 dolarów w lutym, co wskazuje, że popyt w USA jest znacznie silniejszy niż w Azji i Europie.

"Brent i WTI mogą się zrównać, jako że wiele osób na to stawia. Gospodarka amerykańska radzi sobie znacznie lepiej niż europejska i azjatycka, włączając w to Chiny. Fundamenty wspierają WTI" - ocenił Ken Hasegawa, z Newedge Group w Tokio. (PAP)

mj/ asa/