Ceny miedzi w Londynie spadają z powodu obaw o popyt w Chinach i USA

10-06-2013 08:02
10.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw o popyt w Chinach i USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.151,25 USD za tonę, po spadku o 1,1 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec tanieje o 1,1 proc. do 3,2325 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju w poniedziałek nie ma handlu, do 12 czerwca, z powodu święta Dragon Boat Festival i wyścigów smoczych łodzi.

Inwestorów rozczarowały dane makro z Chin. Produkcja przemysłowa w tym kraju wzrosła w maju o 9,2 proc., słabiej niż się spodziewano, bo analitycy liczyli na 9,4 proc.

Eksport wzrósł w maju o 1,0 proc. rdr, najsłabiej od 10 miesięcy, wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 7,4 proc.

Import w Chinach spadł zaś w maju o 0,3 proc. rdr, a oczekiwano, że wzrośnie o 6,6 proc. - wynika z danych opublikowanych w niedzielę.

"Dane z Chin stały się powodem obaw o popyt w tym kraju, co wpłynęło niekorzystnie na rynki metali" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

"Z kolei lepsze od prognoz dane z rynku pracy w USA stały się początkiem kolejnej debaty, czy Fed ograniczy stymulowanie gospodarki" - dodaje.

W piątek podano w USA, że stopa bezrobocia w maju wyniosła wprawdzie 7,6 proc., wobec 7,5 proc. w kwietniu, ale liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 175 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 149 tys., po korekcie, a w sektorze prywatnym wzrosła o 178 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 157 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,5 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 163 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tys. (PAP)

aj/ osz/