Ceny miedzi w Londynie spadają pierwszy raz od czterech dni

05-08-2013 08:07
05.08. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po raz pierwszy od czterech dni, a na rynku rosną obawy o spowolnienie w Chinach, które może zmniejszyć popyt na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME spada o 0,4 proc. do 6.975 USD za tonę.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na listopad pozostała bez większych zmian na poziomie 50.110 juanów (8.179 USD) za tonę.

Miedź w dostawach na wrzesień na Comex w Nowym Jorku spadła o 0,4 proc. do 3,161 USD za funt.

Od początku roku cena miedzi na LME spadła o 12 proc.

Rząd Chin potwierdził w ubiegłym tygodniu, że będzie podejmował działania mające na celu utrzymanie wzrostu gospodarczego na "rozsądnym" poziomie, po tym jak rynki poznały mieszane dane z chińskiego przemysłu.

Oficjalny PMI dla przemysłu wzrósł w lipcu do 50,3 pkt. z 50,1 pkt. miesiąc wcześniej. Z kolei odczyt PMI przygotowany przez HSBC i Markit Economics spadł do 47,7 pkt., czyli do najniższego poziomu od 11 miesięcy.

"Największą obawą jest spowolnienie w Chinach, które ogranicza wzrosty cen metali. Rynek oczekuje, że cena miedzi będzie oscylowała wokół poziomu 7.000 dolarów za tonę w najbliższym czasie" - uważa Leila Kim z Tong Yang Securities w Seulu. (PAP)

mj/ jtt/