Ceny miedzi w Londynie rosną po osiągnięciu najniższych poziomów od 20 miesięcy

21-06-2013 07:53
21.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po osiągnięciu najniższych poziomów od 20 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.849,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,2 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec drożeje o 0,6 proc. do 3,0810 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na październik staniała o 0,6 proc. do 49.410 juanów (8.056 USD) za tonę.

"Na rynkach jest definitywnie niedźwiedzi sentyment po komentarzach Fed" - mówi Tom Pugh, ekonomista ds. rynku surowców w Capital Economics Ltd. w Londynie.

"Mieliśmy też dane PMI z Chin, które oczywiście były słabe. Ma to negatywny wpływ na rynki metali przemysłowych" - dodaje.

Prezes Fed Ben Bernanke poinformował w środę, że Rezerwa Federalna może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części 2013 roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed.

Fed ocenia, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w porównaniu do ubiegłorocznej jesieni. W ocenie amerykańskiego banku centralnego rynek pracy w USA wykazuje "dalszą poprawę".

W czwartek podano zaś, że indeks PMI dla sektora wytwórczego w Chinach spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 9 miesięcy i wyniósł 48,3 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 49,1 pkt.(PAP)

aj/ osz/