Ceny miedzi w Londynie rosną odrabiając wcześniejsze spadki

17-05-2013 08:17
17.05. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko rosną i odrabiają wcześniejsze spadki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.307,75 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc. Wcześniej metal taniał o 0,6 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec bez zmian po 3,2970 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień drożeje o 0,8 proc. do 52.570 juanów (8.562 USD).

Na rynkach pojawiły się obawy, że w USA osłabnie popyt na metale po słabszych danych z rynku pracy i budowlanego.

Jak wynika z czwartkowego raportu Departamentu Pracy USA, liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 32 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 360 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 330 tys.

Rynek rozczarował się również danymi z rynku nieruchomości w USA. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w kwietniu i wyniosła 853 tys. w ujęciu rocznym. W marcu wskaźnik wyniósł 1,021 mln po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 970 tys.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła jednak do 1,017 mln z 890 tys. poprzednio po korekcie. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 941 tys.

"Dane w USA wpłynęły na sentyment na rynkach" - mówi He Shan, analityk Galaxy Futures Co. w Pekinie.

"Teraz, kiedy mamy połowę II kwartału, również sezonowy boom na metale w Chinach może być już poza nami" - dodaje.(PAP)

aj/ asa/