Ceny miedzi w Londynie rosną, bo Rezerwa Federalna nie zmieniła polityki pieniężnej

19-09-2013 08:22
19.09. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie powiększają wzrosty w reakcji na decyzję Fed o pozostawieniu dotychczasowej polityki pieniężnej bez zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.305,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,7 proc.

Rynki metali w Chinach są nieczynne w czwartek i piątek.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień drożeje o 1,5 proc. do 3,3265 USD.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Fed. Rynek spodziewał się, że Fed zdecyduje się na nim na ograniczenie tempa skupu obligacji.

Tymczasem Rezerwa Federalna zdecydowała o utrzymaniu bez zmian realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego.

Amerykański bank centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD miesięcznie.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że "zacieśnienie warunków finansowych, obserwowane w ostatnich miesiącach, gdyby się utrzymało, mogłoby spowolnić wzrost".

Fed czeka na "więcej dowodów na trwałość wzrostu", zanim zacznie ograniczać program zakupów obligacji.

"Ta decyzja Fed była zaskoczeniem dla wszystkich rynków" - mówi Tetsu Emori, ekonomista Astmax Asset Management Inc. w Tokio.

Dodaje, że do wzrostów cen miedzi, poza decyzją Fed, przyczyniły się informacje o spadku zapasów metalu.

Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę LME w Londynie spadły w środę już 10 sesję z rzędu. Od 4 września spadły one o 5,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w środę na koniec handlu 7184,00 dolara za tonę. (PAP)

aj/ osz/