Ceny miedzi w Londynie rosną, bo Fed może utrzymać stymulowanie gospodarki

27-06-2013 07:49
27.06. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo Fed może utrzymać stymulowanie gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.788,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź w dostawach na październik zdrożała o 1,6 proc. do 48.840 juanów za tonę (7.943 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec drożeje o 1 proc. do 3,07 USD.

Na rynkach rosną spekulacje, że Fed może utrzymać program luzowania polityki monetarnej, bo dane o PKB w I kw. były słabsze niż wstępnie szacowano.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w I kwartale 2013 roku o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu, w środę.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale 2013 roku o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Pierwsze wyliczenie Departament Handlu USA mówiło o wzroście amerykańskiego PKB o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

"Nastroje poprawiły się, bo osłabły obawy o redukowanie programu stymulowania amerykańskiej gospodarki przez Fed i o sytuację na rynku gotówkowym w Chinach" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

"Odbicie na rynkach miedzi możemy obserwować też w następnym tygodniu, bo rozpoczyna się nowy kwartał" - dodaje.(PAP)

aj/ ana/