Ceny miedzi w Londynie kontynuują spadki, bo w USA dalej impas w sprawie budżetu

02-10-2013 08:10
02.10. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie kontynuują spadki, bo w USA nadal trwa impas w sprawie budżetu - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.176,00 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 0,3 proc. do 3,2650 USD.

Na razie nie widać perspektyw przełamania impasu w USA: obie izby Kongresu nie zdołały uzgodnić i uchwalić wspólnego projektu ustawy budżetowej przed rozpoczęciem we wtorek nowego roku budżetowego co doprowadziło do częściowego wstrzymania działalności rządu.

We wtorek na bezpłatne urlopy odesłano 800 tys. z 3,3 mln pracowników federalnych. Barack Obama obwinił Republikanów o spowodowanie paraliżu rządu, zarzucając im "ideologiczną krucjatę".

Nie wiadomo, jak długo potrwa paraliż rządu i jak uciążliwy będzie dla zwykłych Amerykanów.

"Inwestorzy nadal są niechętni, aby podejmować teraz jakieś ryzyko, bo nadal są obawy o budżet i limit zadłużenia USA" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

"Popyt na rynku metali pozostaje też trochę przytłumiony, bo nie ma inwestorów z Chin, gdzie trwa długa świąteczna przerwa" - dodaje.

Rynki w Chinach są nieczynne od 1 do 7 października z powodu święta.(PAP)

aj/ ana/