BGK za miesiąc może być gotowy do rozszerzenia gwarancji de minimis - prezes (aktl.)

02-10-2013 15:24
# dochodzi wypowiedź wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego #

02.10. Warszawa (PAP) - BGK za miesiąc może być gotowy do rozszerzenia gwarancji de minimis o kredyty inwestycyjne - poinformował na konferencji prasowej prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że program gwarancji de minimis zostanie również wydłużony, a limit na kredyty obrotowe dla firm zostanie zwiększony.

"Mamy nadzieję już za miesiąc móc podpisać pierwsze umowy z bankami, żeby móc te kredyty inwestycyjne dystrybuować" - powiedział Kacprzyk.

Z kolei wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że zwiększenie limitu kredytów obrotowych, które planuje rząd zależy od decyzji KE.

"Chcemy program gwarancji de minimis przedłużyć i zwiększyć maksymalną kwotę dla kredytów dla przedsiębiorstw. Składamy w tej sprawie wniosek do Komisji Europejskiej, aby uwzględniła niski poziom szkodowości. Chcemy program także rozszerzyć na kredyty inwestycyjne" - poinformował Rostowski.

Z danych wynika, że na koniec września BGK udzielił gwarancji 20 tysiącom firm na kwotę ok. 4,2 mld zł, co przełożyło się na kredyty obrotowe o szacunkowej wartości 7,2 mld zł.

"Zwiększenie limitu kredytów będzie zależało od KE, która będzie oceniała szkodowość obecną i przyszłą projektu gwarancji" - powiedział Rostowski. (PAP)

bg/ gor/