Barometr transportowy na koniec II kw. wzrósł o 18 pkt. proc. kdk do poziomu 53:47 - TimoCom

19-08-2013 11:54
19.08. Warszawa (PAP) - Barometr transportowy, obrazujący stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych, na koniec II kwartału 2013 r. wzrósł o 18 pkt. proc. względem I kwartału i wyniósł 53:47 - wynika z przesłanego PAP raportu firmy TimoCom.

"Trudny czas w branży transportowej za nami. Wskazówka barometru transportowego TimoCom na przełomie ostatnich miesięcy systematycznie wędrowała w górę. W II kwartale br. zanotowaliśmy stosunek ładunków do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 53:47. Przełomowym okazał się być miesiąc maj z wynikiem 60:40 oraz nowym rekordem liczby ofert frachtów i wolnych pojazdów dostępnych w TC Truck&Cargo" - napisano w komentarzu do badania.

Z danych TimoCom wynika, że w marcu wskaźnik przyjął wartość 35:65.

Na koniec kwietnia barometr wskazywał poziom 49:51, na koniec maja 60:40, zaś na koniec czerwca 53:47.

"Drugi kwartał dobiegł końca i pozostawił swojemu następcy sporą przewagę. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że konsumenci i branża zachowają pozytywny nastrój, a tym samym uda się utrzymać wysoką podaż towarów na ogólnoeuropejskim rynku. W każdym razie zauważalna jest szansa na to, iż nie dosięgnie nas ponowna stagnacja" - napisano.

Autorzy badania oceniają, że dla polskich firm transportowych drugi kwartał 2013 roku również okazał się być dużo lepszym.

"Ilość wszystkich ofert frachtów, zarówno eksportowych, jak i importowych zwiększyła się o 22 proc. w porównaniu do okresu między styczniem i marcem. O 20 proc. wzrosła również ilość ładunków wprowadzonych do giełdy przez polskich klientów TimoCom. Równocześnie o 7 proc. zmalała ilość wpisywanych do programu przez rodzimych przewoźników ofert pustych przestrzeni ładunkowych. Pozytywne nastroje, które nastały w całej Europie, znalazły więc swoje odbicie również u nas" - napisano w komentarzu. (PAP)

nik/ ana/