II tydzień konkursu za nami. Tesla - rynkowy game changer

29-10-2019 11:31
Kto wybrał Teslę, ten mógł zwyciężyć w drugim tygodniu konkursu edukacyjnego, organizowanego przez dom maklerski TMS Brokers. II runda rywalizacji odbyła się bowiem w trakcie, gdy amerykańskie spółki rozpoczęły sezon wyników za III kwartał 2019 roku. Swoje sprawozdania publikowały korporacje, m.in. eBay, Microsoft, Procter and Gamble oraz Tesla. Jak zwykle w takim okresie, na rynku akcyjnym było gorąco. W pierwszej rundzie ojcem zmienności na rynku funta szterlinga był premier Wielkiej Brytanii – Boris Johnson. Tym razem spółka Elona Muska grała pierwsze skrzypce.

Tesla – rynkowy game changer

Firma produkująca elektryczne samochody nie mogła zaliczyć do udanych dwóch pierwszych kwartałów tego roku. W związku z tym oczekiwania co do okresu lipiec – wrzesień nie były wygórowane. Spółka zamiast strat wykazała 143 mln. dolarów zysku netto, co zaskoczyło rynek i inwestorów. W notowaniach posesyjnych wartość papierów Tesli wzrosła nawet o 20 proc. W czwartek, na otwarciu parkietu amerykańskiego akcje spółki przekroczyły poziom 300 dolarów, co oznaczało, że cena była najwyżej od kwietnia bieżącego roku. Co dokładnie spowodowało, że kurs wystrzelił? Przede wszystkim koszty operacyjne Tesli spadły o 15 proc., tym samym spółka pokazała, że są one na najniższym poziomie od startu produkcji Modelu 3.

Krzywe kapitału pierwszej trójki II tygodnia konkursu, źródło: TMS

Zwycięzca II tygodnia wybrał właśnie ten walor. W konkursach na rynku OTC, rzadko kiedy uczestnicy wybierają rynek akcyjny. W day trading-u koncentrują się na niemieckim indeksie DAX lub popularnych parach walutowych. W tym wypadku gracz wyróżnił się niesamowitym wyczuciem rynku. Prawdopodobnie znał terminy publikacji raportów kwartalnych spółek. Wykorzystał w sposób modelowy i niemal perfekcyjny dobre dane, które podała spółka. Dosłownie w ostatnim momencie wyprzedził pozostałych graczy. Przewaga, jaką uzyskał nad wiceliderem, to jedynie nieco ponad 3 punkty procentowe. Krzywa kapitału pokazuje, że do piątkowego startu giełdy w USA, lider tracił zdecydowanie do prowadzących, mimo, że jego portfel był na „plusie”. Zwycięzca II etapu oprócz kontraktów CFD na akcje Tesli wybrał popularnego eurodolara, na którym zyskał prawie 6 tys. złotych. Jednak o zwycięstwie zdecydowała koncentracja na amerykańskim rynku akcyjnym. Najlepszy gracz drugiego tygodnia wykonał 16 transakcji i zyskał przy tym 85.39 %. Jego najlepsza jednorazowa transakcja wyniosła niemalże 12 tys. złotych. Uwagę należy zwrócić również na to, że nie zaksięgował on żadnej straty na rachunku.

 

Wykres kontraktu CFD Tesla, źródło: TMS

 

Najlepsze jednorazowe transakcje

II runda pokazuje, że o zwycięstwie nie będzie decydować jednorazowy „strzał”. W drugim tygodniu najlepsze jednorazowe zyski należały nie do pierwszej trójki. Wygenerowali je gracze z dalszych miejsc w rankingu. Na uwagę zasługuje jednak to, że te najlepsze transakcje były wykonane na ropie WTI. Notowania czarnego złota zdecydowanie rosły 23 października po godz. 16:30, kiedy rynek obiegła informacja o tygodniowej zmianie zapasów. Liczby pokazały zdecydowany spadek. Odczyt na poziomie -1.7 mln baryłek zdecydowanie rozminął się z rynkowymi oczekiwaniami na poziomie +1.7 mln. Również zapasy benzyny oraz destylatów pokazały zdecydowanie gorsze odczyty.

 

Wykres kontraktu CFD Ropa WTI, źródło: TMS

Brązowy medalista – surowcowy specjalista

Pozostała dwójka, która „wskoczyła” na tygodniowe „pudło” to gracze, których stopy zwrotu uplasowały się na poziomie odpowiednio 82.17% oraz 73.58%. Wicelider skoncentrował się jedynie na rynku czarnego złota, wykonując przy tym zaledwie 26 transakcji. Jednorazowy zysk był w jego wypadku godny uwagi. 19 655 zł robi wrażenie. 

Brązowy medalista II rundy grał na wielu rynkach. W jego portfelu znalazła się popularna ropa WTI oraz Brent. Swoich sił próbował również na kontraktach CFD na wieprzowinę, kawę, złoto oraz benzynę czy olej opałowy. Prawie w ogóle nie wybierał rynku walutowego, poza jedyną transakcją na USD/PLN. Widać, typowy specjalista towarowo-surowcowy. W jego portfelu znalazło się 58 transakcji. Nie miał też spektakularnych, jednorazowych zysków. Widać konsekwencję i konkretny plan działania.

 

 

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2022-09-30 10:52
OANDA TMS Brokers partnerem podcastu „Podróż bez paszportu”
2022-09-26 15:55
Waluty mierzone… burgerem. Czy polski złoty jest niedowartościowany?
2022-09-26 15:08
Polskie i amerykańskie spółki okiem Wojciecha Białka - webinar
2022-09-21 12:44
Turcję czeka hiperinflacja? Wskaźnik CPI przekroczył już 80 proc.
2022-09-06 12:37
Eksperci TMS o tym, co przyniesie początek jesieni - zobacz film
2022-08-23 11:21
Czwartkowa piątka Wojciecha Białka. Zapisz się na bezpłatny webinar
2022-08-23 10:22
Jak wygląda kondycja kluczowych gospodarek świata? Opowie Łukasz Zembik
2022-08-22 13:53
OANDA TMS Brokers dodaje do oferty prawie 400 CFD na akcje europejskich spółek
2022-08-20 09:30
Kontrakty CFD oparte o indeksy i surowce w OANDA TMS Brokers bez kosztów swapowych
2022-08-18 10:37
Druga połowa roku pod znakiem zapytania. Eksperci OANDA TMS Brokers o prognozach na kolejne miesiące