Waluty

Jen japoński – bezpieczna przystań

Waluta japońska stanowi ważne aktywo w globalnym systemie walutowym. Posiada duży udział w transakcjach walutowych, ale znaczenie JPY z roku na rok maleje. Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych obrót na USD/JPY w tym samym roku oscylował wokół 900 mld USD, a na innym, równie popularnym instrumencie EUR/JPY wyniósł 79 mld dolarów. Obok dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego, jen jest najbardziej płynną walutą na rynku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka jest wartość jena

  • od czego zależy kurs JEN-PLN

  • na czym polega trading na parach z jenem

 

Jen – wysoka płynność i duże obroty

Waluta japońska stanowi ważne aktywo w globalnym systemie walutowym. Posiada duży udział w transakcjach walutowych, ale znaczenie JPY z roku na rok maleje. W 2016 roku udział jena na rynku walutowym wyniósł 21,6 proc. Natomiast analizując wybrane pary walutowe z jenem, to instrument USD/JPY w 2016 roku był drugą najważniejszą parą. Jej udział na Fx wynosił 17,8 proc. Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych obrót na USD/JPY w tym samym roku oscylował wokół 900 mld USD a na innym, równie popularnym instrumencie EUR/JPY wyniósł 79 mld dolarów. Obok dolara amerykańskiego, euro oraz funta brytyjskiego, jen jest najbardziej płynną walutą na rynku.

Trading na parach z jenem

Na platformie MT5 lub w aplikacji mobilnej TMS znajdziesz wiele par walutowych powiązanych z jenem japońskim. Kalkulator depozytów, który znajduje się na stronie głównej TMS, pozwoli Ci na obliczenie jak wysoki będzie wymagany depozyt zabezpieczający pod konkretną transakcję. Po wybraniu pary walutowej i wielkości pozycji zobaczysz, ile pieniędzy broker „zamrozi” pod Twoją transakcję. Będziesz widział również jaka będzie wartość jednego pipsa. Kalkulator depozytów sprawi, że w sposób optymalny będziesz mógł kontrolować ryzyko. Dzięki niemu Twoje decyzje inwestycyjne będą bardziej świadome i zrozumiałe. 

Traderzy najczęściej handlują na parach walutowych USD/JPY, EUR/JPY oraz GBP/JPY. W liście instrumentów finansowych na platformie inwestycyjnej znajdziemy takie pary z japońską walutą, gdzie jen występuje w miejscu waluty kwotowanej. Na MT5 nie znajdziemy zatem kursu jen-dolar, który pokazuje ile dolarów trzeba zapłacić za jednego JPY.

Wartość jena dla zwykłego Kowalskiego

Wśród Polaków kurs jen-pln nie cieszy się dużą popularnością. Niektórzy sprawdzają go tylko wówczas, gdy są zainteresowani kupnem elektroniki lub auta, które pochodzi z kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, ile zapłacimy za jednego jena, warto skorzystać z tabeli przygotowywanej przez NBP. Codziennie aktualizowane są notowania walut. Na stronie instytucji znajdziemy średni kurs jen-pln, osobno podawana jest cena kupna i cena sprzedaży.

Co sprawia, że dana waluta ma miano „bezpiecznej”?

Jen japoński obok franka szwajcarskiego traktowany jest jako „bezpieczna przystań”. Dzieje się tak dlatego, że wartość jena jest stabilna w okresach zawirowań na rynku. Wówczas popyt na tę walutę znacząco rośnie.

Kraj, którego waluta cieszy się taką reputacją powinien być stabilny politycznie oraz posiadać niezależną instytucję - bank centralny. Dodatkowo powinien prowadzić roztropną politykę fiskalną oraz pieniężną. Dopełnieniem powinny być solidne fundamenty gospodarki.

W przypadku Japonii jest z goła inaczej. Kraj Kwitnącej Wiśni charakteryzuje się wysokim zadłużeniem, które wynosi ponad 200 proc. PKB. Zadłużenie to jednak znajduje się w rękach krajowych inwestorów. Dodatkowo w Japonii od wielu lat utrzymuje się deflacja. Te czynniki sprawiają, że obligacje w tym kraju cechują się niską rentownością i są na tym poziomie od wielu lat. Ta stabilność cen kusi inwestorów do przechowywania swoich oszczędności w aktywach tego kraju.

Bank Japonii a wartość jena

Centralna instytucja Japonii powstała w 1882 roku, a w 1942 przeszła proces reformacji. Jego główne zadania to implementacja polityki monetarnej, emisja pieniądza oraz dbanie o stabilność systemu finansowego.

Wszystkie decyzje dotyczące polityki pieniężnej są podejmowane przez Radę Polityki w trakcie posiedzeń. Na nich „ciało” decyzyjne banku omawia sytuację ekonomiczną i finansową kraju i na tej podstawie wykonuje kolejne kroki. Podstawowym celem polityki pieniężnej dla Banku Japonii jest zachowanie stabilności cen. Instytucji zależy na tym żeby w gospodarce nie występowała ani nadmierna inflacja ani deflacja. Inflacja to zjawisko, które powoduje spadek siły nabywczej pieniądza, w tym wypadku spadek wartości jena. Wówczas za tę samą kwotę możemy kupić mniej dóbr w porównaniu do okresu niskiej inflacji.

Bank Japonii to jedyna instytucja, która kontroluje proces emisji banknotów oraz monet. Podmiot wykonuje wiele operacji aby zapewnić stabilność podaży jena. Wartość pieniądza oraz ogólne zaufanie społeczeństwa w japońską walutę też stanowi ważny element dla banku.

Analiza sytuacji na rynku inwestycyjnym od Łukasza Zembika i Wojciecha Białka z OANDA TMS

W nawiązaniu do tego tematu zapoznaj się także z:


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.