Jak grali najlepsi w konkursie edukacyjnym TMS Brokers. Sprawdź najlepsze strategie!

12-11-2019 12:14
Jesteśmy już po 4. edycji konkursu edukacyjnego, organizowanego przez dom maklerski TMS Brokers. Trzy tygodnie rywalizacji przy stosunkowo zmiennym rynku finansowym dostarczyły nie lada emocji. Najlepsi inwestorzy kończą konkurs z wygraną gotówką. W puli nagród było 14,5 tys. złotych. Najlepszy okazał się trader, który uzyskał wynik 140% stopy zwrotu w pierwszym tygodniu, ale to nie on wygrał klasyfikację generalną…

Można wygrać kolarski wyścig Tour de France bez wygrania żadnego z 21 etapów. Ważne, żeby zawsze być w czołówce i nie stracić dystansu do najlepszych rywali. Podobnie było w konkursie inwestycyjnym na wirtualnych rachunkach, w którym najlepszy okazał się trader o nicku Tomas89. Zwycięzca nie wygrał żadnej z 3 rund. Uzyskał mimo to aż 90 punktów. Przypomnijmy, że każda runda trwała tydzień. Co poniedziałek inwestorzy zaczynali zmagania z wyrównanym kontem 10 000 euro. Mało tego, lider „generalki” utrzymał przysłowiową żółtą koszulkę będąc tylko raz w pierwszej dziesiątce (zajął 10. miejsce w pierwszym tygodniu). Na drugim etapie uplasował się na 31. miejscu. W 3 tygodniu był poza pierwszą punktowaną pięćdziesiątką. Bardzo dobrze jednak wykorzystał możliwość zdobycia dodatkowych punktów za polecenia udziału w konkursie wśród swoich znajomych i zyskał dzięki temu kolejne 30 punktów.

Nie wiesz w co inwestować na realnym rachunku? Otrzymuj rekomendacje inwestycyjne od TMS Brokers. ZPISZ SIĘ 

 

Koncentracja

Zwycięzca całego konkursu zaangażował się jedynie na dwóch rynkach: rynku wieprzowiny oraz oleju opałowego NY Harbor, z czego 90 proc. transakcji stanowiły pozycje oparte o pierwszy wymieniony towar.

Wykres: 1 Krzywe kapitału pierwszej trójki klasyfikacji generalnej.

 

Wicelider osiągnął 86 punktów, zajmując dwukrotnie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce (27. i 17. miejsce) ale również w jednej z rund jego wynik był na tyle słaby, że spadł na odległe miejsce. Markololo, bo taki jest nick tradera z drugiego miejsca, również chętnie nakłaniał znajomych do udziału w rywalizacji, co zagwarantowało mu bardzo dobre II miejsce i wygraną w postaci 2000 zł.

Brązowy medalista z wynikiem 83 punktów może jedynie żałować tego, że zmobilizował do konkursu jedynie jedną osobę. Gdyby jego aktywność w tej materii była co najmniej taka jak w tradingu, z pewnością wygrałby klasyfikację generalną. Na uwagę zasługuje fakt, że trader o nicku Kamil wygrał III tydzień rywalizacji (ze stopą zwrotu 132.94%), a w pierwszym był na dobrym 20. miejscu. On również środkowego etapu nie może zaliczyć do udanych, gdyż był poza punktowaną grupą.

I tydzień rywalizacji – trader Majestic bezkonkurencyjny

Rekordzista osiągnął stopę zwrotu 140% i tym samym zostawił w tyle całą resztę inwestorów. To był okres rajdu funta szterlinga. Każdy kto miał „nosa” i wszedł na rynek GBP, a dokładnie grał na umocnienie brytyjskiej waluty mógł liczyć na dobry wynik.

Wygrał jednak trader, który najdłużej utrzymywał długie pozycje na tej walucie. Oznacza to, że wybór odpowiedniego rynku jest kluczowy w osiągnięciu dobrego wyniku. Liczy się zmienność oraz silny trend instrumentu. Ponownie zadziałała zasada, że wygrywają ci, którzy pozwalają rosnąć zyskom i nie zamykają przedwcześnie trafionej transakcji. Majestic zdecydował się na parę GBP/JPY, która w I tygodniu rywalizacji urosła o prawie 590 pipsów, licząc od poniedziałkowego dołka do czwartkowego maksimum. Dodatkowo lider I etapu skupił się na rynku ropy i to właśnie te dwa instrumenty dały mu gwarantowane 1000 zł.

 

II tydzień rywalizacji – Tesla i jej dobre wyniki kwartalne

Nie tylko waluty wyróżniają się wysoką zmiennością. Również rynek akcyjny potrafi zaskoczyć i dać zarobić. Każdy kto pamiętał o tym, że właśnie na czas konkursu przypadał okres publikacji raportów amerykańskich spółek, mógł liczyć na pokaźne zyski. Elon Musk może cieszyć się z wyników III kwartału 2019 roku. Jego spółka pokazała, że można zredukować koszty operacyjne nawet o 15 proc. Tym samym spadły one na najniższy poziom od czasów produkcji Modelu 3.

Endriu1981 – zwycięzca II tygodnia jeszcze w czwartek przed publikacją danych dużo tracił do najlepszych. Silny skok akcji Tesli w piątek na otwarciu amerykańskiego parkietu spowodował, że o przysłowiowy „włos” wyprzedził rywali. Pamiętajmy, że nie samymi walutami żyje prawdziwy inwestor.

Wykres 2: Krzywe kapitału najlepszych traderów każdej z rund.

 

III tydzień – król wieprzowiny

Trader o nicku Kamil, który zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, zdobył również zaszczytną pierwszą lokatę w ostatniej rundzie. Wynik ponad 132 proc. zagwarantował mu zwycięstwo. Jego strategia była oparta o transakcje na rynku kontraktów CFD opartych o cenę kontraktu futures na wieprzowinę notowanego na Chicago Mercantile Exchange. Czyli podobnie jak lider klasyfikacji generalnej.  Wykonał on na nich jedynie 7 transakcji, a najlepsza z nich dała mu profit w wysokości ponad 15 tys. złotych. Kamil próbował również swoich sił na rynku złota ale widocznie ten surowiec nie spełniał jego oczekiwań, ponieważ otworzył na nim tylko jedną transakcję, która co prawda dała mu zysk, ale kosmetyczny, w porównaniu do wyników na wieprzowinie. 

Konkurs pokazał, że o wygranej decydowała konsekwencja w działaniu, wybór jednego lub dwóch rynków o wysokiej zmienności (tych mniej popularnych) oraz dodatkowe zaangażowanie (polecenia konkursowe). Po interwencji produktowej ESMA i zmianie poziomu dźwigni finansowej stopy zwrotu w konkursach nie osiągają już kuriozalnych poziomów setek tysięcy procent. W ten sposób środowisko konkursowe znacznie zbliżyło się do tego realnego, gdzie panują inne emocje oraz wystękuje ryzyko utraty prawdziwych pieniędzy.

  

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych
2024-04-18 11:10
Co czeka rynki w drugim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-04-16 16:25
Halving Bitcoina 2024: wszystko, co powinieneś wiedzieć
2024-03-29 13:08
Co II kwartał 2024 roku może przynieść inwestorom? Zapraszamy na webinar
2024-03-28 11:34
Błędy poznawcze i emocjonalne najczęściej popełniane przez traderów
2024-03-20 15:00
Wybory prezydenckie w USA 2024: wskaźniki ekonomiczne, które warto obserwować
2024-03-18 13:03
Nikkei - czy czeka nas hossa jak w USA? Zapraszamy na webinar
2024-03-08 10:43
Kobiety w tradingu - czy inwestują inaczej od mężczyzn?
2024-02-13 14:18
Akcje europejskie już dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers!
2024-02-09 15:35
Ruszyło głosowanie w corocznym konkursie branży inwestycyjnej Invest Cuffs

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.