Historyczna zmienność i edukacyjna rywalizacja. Wyniki I rundy konkursu TMS

17-03-2020 14:53
Krach na rynku ropy, tymczasowo wstrzymany handel na Wall Street i nierówna walka banków centralnych z rynkiem. Gdy ruszał 5. mobilny konkurs edukacyjny TMS Brokers nikt nie przypuszczał, że rynki czeka tyle wstrząsów. Wykorzystanie zmienności było kluczem do zwycięstwa poprzednich edycji. Ta wymaga jednak od graczy o wiele więcej.

Rywalizacja  rozpoczęła się w poniedziałek 9 marca. Do konkursu ponownie dołączyło wielu zainteresowanych. Jednym zależało na darmowej edukacji przez praktyczną zabawę, innym  na rywalizacji. Wielu skusiła wizja realnych nagród, których pula wynosi 14 500 złotych.

Dodatkową zachętą jest to, że handel na wirtualnych środkach oznacza brak ryzyka utraty własnego kapitału. Jedyna strata jaką mogą ponieść uczestnicy to możliwość zdobycia nagrody. Sprawdzona formuła konkursu daje możliwość dalszej rywalizacji osobom, którym na początku nie poszło najlepiej. Chodzi o trzy tygodnie rozgrywki, z których każda jest niezależna.  Jeśli w jednym tygodniu poszło ci słabo, to w drugim możesz przegonić konkurentów.

 

Wojna cenowa

 

Konkurs zaczął się, gdy rynek obiegła informacji o wydarzeniach z rynku ropy naftowej. Kartel OPEC nie porozumiał się skutecznie z Rosją w sprawie ograniczenia dziennego wydobycia, więc rozpoczęła się wojna cenowa. Notowania czarnego złota spadły o około 30 proc., co stworzyło niemal idealne – charakteryzujące się bowiem wysoką zmiennością - warunki do handlu. Rundę rywalizacji wygrywa bowiem osoba, która zmaksymalizuje swoją stopę zwrotu

Krach na rynku ropy  tylko przez chwilę był tematem numer jeden rynków finansowych. Uwagę inwestorów codziennie przykuwają nowe doniesienia związane z pandemią konronawirusa.

Indeksy giełdowe w I tygodniu trwania konkursu mobilnego TMS odnotowywały spadki, które nie były widziane od wielu lat. WIG20 zanotował najgorszą sesję w historii(tracąc ponad 13 proc.), a amerykański Dow Jones - najgorszy dzień giełdowy od 1987. W trzy tygodnie rynek skorygował wzrosty budowane przez 33 miesiące. Skala przeceny (ponad 20 proc) sugeruje, że amerykański rynek wszedł w fazę bessy.

 

 

Walka z recesją

 

Do walki z potencjalnym kryzysem stanęły banki centralne. Fed obciął stopy procentowe po raz pierwszy od 2008 roku 3 marca, a drugi raz (sprowadzając stopy do zera) 15 marca. W ślad za Rezerwą Federalną poszły inne banki centralne, m.in. Australii, Kanady, Anglii. EBC nie pogłębił ujemnego poziomu kosztu pieniądza, ale zapowiedział wdrożenie pakietu zwiększającego akcje kredytowe. Rynek liczył na ruch na stopach, ale szefowa EBC nie zdołała uspokoić nastrojów, przez co czwartek 12 marca określa się jako „czarny”. Machina wyprzedaży ruszyła i ciężko będzie ją zatrzymać. Tym bardziej świat potrzebuje obecnie stymulacji fiskalnej. Przed nami kolejny tydzień zmagań. Na brak wydarzeń z pewnością nie będziemy mogli narzekać.

Inwestorzy w konkursie mobilnym TMS walczą o nagrody, wykręcając jak najwyższe stopy zwrotu. W I tygodniu poszybowały one na ekstremalnie wysokie poziomy.

 

Krzywe kapitału najlepszych inwestorów w I tygodniu konkursu TMS.

 

W porównaniu do analogicznego okresu 4. edycji konkursu (organizowanego jesienią 2019 roku), pierwszych 5 dni obecnej rywalizacji odbyły się w diametralnie innych warunkach rynkowych. Wysoka zmienność na wielu instrumentach spowodowała, że wróciły stopy zwrotu z czasów obowiązywania wyższej dźwigni finansowej na rynku OTC. Gracz zamykający pierwszą 10-tkę prawie 4-krotnie powiększył swój początkowy kapitał (10 000 euro). Najlepszy trader o nicku „Czorcik” był poza zasięgiem innych graczy. Stopa zwrotu na poziomie 2906 proc. działa na wyobraźnię.

 

Niewykorzystany potencjał

 

Kluczowy okazał się „czarny czwartek”, czyli dzień, w którym szeroki rynek akcyjny tracił najbardziej. Tego dnia bowiem lider powiększył zdecydowanie swoją przewagę nad rywalami. Po analizie wyników widać, że pierwsza 10-tka klasyfikacji generalnej nie wykorzystała w pełni możliwości uzbierania punktów, które można było zdobyć za polecenia. Jest ich do zdobycia aż 30. Zebranie tych punktów może całkowicie odmienić tabelę wyników. Zachęcamy zatem do dołączania do konkursu. Przed nami jeszcze dwa tygodnie rywalizacji.

 

Ranking po I tygodniu konkursu TMS.

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!
2024-10-10 12:23
Rynek złota w październiku 2024: rekordowe ceny i kluczowe czynniki
2024-10-04 16:08
Wybory prezydenckie w USA 2024: kluczowe wyzwania i programy kandydatów
2024-09-26 10:57
Ruchy na rynku i spostrzeżenia gospodarcze: analiza indeksów giełdowych wrzesień - 2024 r.
2024-09-25 09:12
Czy Bitcoin przebije 100 000 dolarów? Analiza rynku, technologii i regulacji kryptowalut

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.