Wskaźnik PMI dla Polski w I '13 wyniósł 48,6 pkt. vs 48,5 pkt. w XII '12 - HSBC 01-02-2013 09:13

01-02-2013 09:13
01.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu 2013 roku wyniósł 48,6 pkt. wobec 48,5 pkt. w grudniu - podał HSBC w komunikacie.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit na początku 2013 roku ponownie odnotowano spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. Zarejestrowano jednak pewne oznaki stabilizacji - wielkość produkcji w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie uległa większym zmianom, a liczba nowych zamówień eksportowych odnotowała tylko niewielki spadek. Koszty produkcji w firmach w porównaniu do grudnia nieznacznie spadły, a ceny wyrobów gotowych również były niższe" - napisano w komentarzu.

Wskaźnik PMI w styczniu dziesiąty miesiąc z rzędu pozostał poniżej neutralnego progu 50,0. Niemniej jednak wzrósł po raz czwarty miesiąc do miesiąca, odnotowując poziom 48,6 i wskazując na najsłabszy spadek w sektorze od lipca ubiegłego roku.

"W styczniu liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich przedsiębiorców zmalała dwunasty miesiąc z rzędu. Tempo tego spadku było nieznacznie większe niż w grudniu, jednak nieco słabsze niż średnia za trwający obecnie 12-miesięczny okres spadków. Najnowsze dane wskazały, że to rynek krajowy był głównym źródłem osłabienia, ponieważ liczba nowych zamówień eksportowych odnotowała tylko niewielki spadek. Nieoficjalne dane z badań nadal jednak wskazywały na słaby popyt z rynków europejskich" - napisano.

HSBC podał, że w styczniu, po ośmiu miesiącach spadków, poziom produkcji w polskim sektorze przesyłowym pozostał w zasadzie niezmieniony w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

"Wielkość produkcji była częściowo wspierana realizacją zaległości produkcyjnych, które zmalały dwunasty miesiąc z rzędu i to w wyraźnym tempie. Zapasy wyrobów gotowych zmalały jednak nieznacznie, ponieważ firmy informowały o opóźnieniach w rozsyłaniu niektórych zamówień" - napisano.

Według badania w styczniu, wraz ze spadkiem liczby nowych zamówień, polscy producenci zredukowali liczbę miejsc pracy i wielkość zakupów. Poziom zatrudnienia w sektorze spada nieprzerwanie od września ubiegłego roku, a aktywność zakupowa od lutego 2012 roku.

W styczniu osłabiła się presja kosztowa, jakiej musieli sprostać polscy producenci. Średnie koszty produkcji spadły piąty raz w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Tempo tego spadku, mimo że bardzo niewielkie, było wynikiem niższych cen surowców. Z kolei po raz szósty w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy producenci zredukowali ceny wyrobów gotowych, i to w najszybszym tempie od lutego 2010 roku. Niższe ceny pobierane za wyroby gotowe uzasadniano zmianą asortymentu, słabym popytem i niższymi kosztami produkcji.

(PAP)

kba/ asa/


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.