W marcu nastroje konsumenckie pogorszyły się - GUS

22-03-2013 10:08
22.03. Warszawa (PAP) - W marcu 2013 roku nastroje konsumenckie pogorszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca zarówno w przypadku sytuacji przyszłej, jak i w nieco mniejszym stopniu w przypadku sytuacji bieżącej - wynika z badania GUS.

"Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się nieznacznie w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 0,5 p. proc.) i ukształtował się na poziomie -29,4" - napisano w komunikacie.

"Na obniżenie się wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły gorsze oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i ekonomicznej kraju (w obu przypadkach spadek o 1,2 p. proc.). Nieznacznie poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,7 p. proc.)" - dodano.

"W porównaniu do marca 2012 roku obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 0,9 p. proc. wyższy" - głosi komunikat GUS.

GUS podał także, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -38,7, co oznacza spadek o 1,2 p. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca.

"Na zmniejszenie poziomu wskaźnika wpłynęły przede wszystkim oceny dotyczące perspektyw na przyszłe oszczędzanie pieniędzy (spadek o 3,8 p. proc.). Poprawie uległy przewidywania dotyczące przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 1,3 p. proc.)" - napisano.

"Wskaźnik WWUK jest o 2,8 p. proc niższy w porównaniu do marca ubiegłego roku" - dodano.(PAP)

jba/ osz/