Sąd prawomocnie uniewinnił Jana Winieckiego z RPP od zarzutu pomówienia

15-02-2013 09:50
15.02. Poznań (PAP) - Sąd Okręgowy w Poznaniu w piątek, 15 lutego kończąc postępowanie apelacyjne wydał prawomocne orzeczenie, w którym uchylił wyrok sądu I instancji skazujący członka RPP Jana Winieckiego za przestępstwo pomówienia i umorzył postępowanie.

Oskarżyciel może złożyć kasację od wyroku do Sądu Najwyższego.

Sąd Rejonowy w Poznaniu w lipcu 2012 roku uznał, że prof. Jan Winiecki pomówił w felietonie z 2007 roku ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Zgodnie z wyrokiem ekonomista miał zapłacić 10 tys. zł grzywny i 15 tys. zł nawiązki na rzecz Caritas Polska.

Proces karny z prywatnego aktu oskarżenia wytoczył ekonomiście w 2008 r. Sławomir Skrzypek, nieżyjący już prezes NBP. Skrzypek zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem; wdowa po nim zdecydowała o kontynuowaniu procesu i występowała w imieniu zmarłego męża.

W 2007 r. w swoim felietonie opublikowanym m.in. w Głosie Wielkopolskim oraz w internecie Winiecki napisał m.in., że Skrzypek nie ma kompetencji do sprawowania funkcji szefa NBP: nie zna ekonomii i języków. Z felietonu wynikało też, że nie ma on dyplomu MBA Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse w USA, a jedynie przeszedł tam szkolenie dla pracowników administracji publicznej.

Sprawa trafia do sądu odwoławczego po raz drugi. W 2009 roku Sąd Rejonowy w Poznaniu orzekł, że Winiecki pomówił prezesa NBP. Wyrok z 2009 r. uchylił poznański sąd okręgowy i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Powtórzony proces przed sądem rejonowym zakończył się w lipcu 2012 roku. (PAP)

mj/ jba/ ana/