RPP dotychczasowymi decyzjami stworzyła CPI warunki do powrotu do celu - Rzońca (aktl.)

22-04-2013 09:30
# dochodzą kolejne wypowiedzi Andrzeja Rzońcy #

22.04. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej dotychczasowymi decyzjami stworzyła inflacji warunki do powrotu do celu inflacyjnego - uważa Andrzej Rzońca, członek RPP.

"Rada swoimi dotychczasowymi decyzjami stworzyła warunki dla powrotu inflacji do celu w średnim okresie" - powiedział Rzońca w rozmowie z TVN CNBC datowanej na 19 kwietnia br.

"Wydaje mi się, że polska gospodarka z kwartału na kwartał będzie coraz silniejsza, a obniżki dokonane przez Radę zapewnią powrót inflacji w okolice celu inflacyjnego w horyzoncie najsilniejszego oddziaływania polityki pieniężnej na inflację, czy też w średnim horyzoncie dwóch lat. To co trzeba było zrobić zostało już zrobione" - dodał.

Zgodnie z danymi GUS inflacja w marcu obniżyła się do 1,0 proc. rdr z 1,3 proc. w lutym.

W ocenie Rzońcy po I kwartale gospodarka powinna zacząć przyspieszać, o ile nastąpi poprawa w otoczeniu zewnętrznym.

"Wydaje mi się, że dno spowolnienia osiągnęliśmy w IV kwartale, ewentualnie w I kwartale. Po I kwartale gospodarka powinna stopniowo przyspieszać, ale oczywiście przyspieszenie tempa wzrostu będzie zależało od tego, co będzie się działo w otoczeniu. Spowolnienia polskiej gospodarki wynika głównie ze wstrząsów zewnętrznych. Jeżeli sytuacja w otoczeniu polskiej gospodarki będzie się poprawiać, to i w naszym kraju wzrost zacznie przyspieszać" - powiedział

"Podejmując decyzję o poziomie stóp procentowych nie kieruję się jednostkowymi danymi, kieruję się perspektywami inflacji w horyzoncie najsilniejszego oddziaływania polityki pieniężnej na inflację. W takim horyzoncie nic się nie zmieniło, żadna z danych (makroekonomicznych - PAP), które napłynęły, nie zmienia radykalnie obrazu tego, co może dziać w się horyzoncie 4 czy 8 kwartałów" - dodał.

RPP na kwietniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,25 proc.

W uzasadnieniu do decyzji Rada podała, że działania w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się CPI w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji gospodarczej.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 maja. (PAP)

bg/ pel/ asa/