Redukcja zatrudnienia utrzyma się przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń - RG 19-03-2013 10:44

19-03-2013 10:44
19.03. Warszawa (PAP) - W najbliższych miesiącach utrzyma się redukcja zatrudnienia, przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń. Dalszy spadek inflacji, potwierdzony w danych o inflacji bazowej, będzie podnosił dynamikę wynagrodzeń w ujęciu realnym - uważa Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

GUS podał w poniedziałek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lutym wyniosło 3.709,99 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 4,0 proc., a mdm wzrosło o 0,8 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w lutym wzrosło o 2,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,4 proc.

"Dane dotyczące wynagrodzeń nie powinny tak bardzo zaskakiwać, gdyż muszą być analizowane w kontekście wydarzeń z początku ubiegłego roku. W lutym 2012 roku wchodziła w życie podwyżka składki rentowej, w związku z czym niektóre przedsiębiorstwa przeniosły wypłatę części wynagrodzeń z lutego na styczeń. Efektem tego był sztucznie wysoki poziom wynagrodzeń wypłaconych w styczniu i niski w lutym 2012. Dlatego też wahania rocznej dynamiki płac w pierwszych dwóch miesiącach tego roku niewiele mówią nam o faktycznych tendencjach w zakresie wynagrodzeń. Lepszym wskaźnikiem trendu jest średnie tempo wzrostu płac w okresie styczeń-luty 2013, które wyniosło 2,2 proc. rdr, wobec 2,5 proc. rdr w ostatnich dwóch miesiącach ub.r" - napisał Reluga w codziennym biuletynie RG.

"Jednocześnie, dane o zatrudnieniu pokazały, że skala redukcji etatów w firmach nie słabnie, pomimo poprawy zanotowanej m.in. przez subindeks zatrudnienia w badaniu PMI. W sumie, sytuacja na rynku pracy wciąż pozostaje dość kiepska, nie dając dużej nadziei na poprawę popytu konsumpcyjnego. W najbliższych miesiącach utrzyma się redukcja zatrudnienia, przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń. Dalszy spadek inflacji (potwierdzony w danych o inflacji bazowej) będzie podnosił dynamikę wynagrodzeń w ujęciu realnym" - dodał Reluga.(PAP)

kba/ osz/


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.