Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 5 marca

05-03-2013 07:26
05.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 5 marca.

RZECZPOSPOLITA

Rząd klęka przed górnikami. Gabinet Donalda Tuska rezygnuje z reformy emerytur górników. A związki chcą jeszcze więcej przywilejów, m.in. zwiększenia liczby osób uprawnionych do emerytur pomostowych. (s.A1,A4)

Kryzys być może okaże się najlepszym sposobem na odchudzenie administracji. W 2012 r. w ministerstwach i urzędach centralnych zatrudnienie zmniejszyło się o 900 osób (ok. 1 proc.) - wynika z danych zebranych przez "Rz". Mniej urzędników to przede wszystkim efekt problemów budżetowych. (s.B1)

E-myto na kolejnych drogach. Z końcem marca sieć płatnych dróg zostanie rozszerzona o 160 km. W lipcu planowane jest objęcie systemem kolejnych 360 km tras. (s.B2)

Walka o Bank Pocztowy dopiero się zaczyna. Poczta Polska gotowa jest zapłacić za udziały PKO BP ok. 100 mln zł - wynika z ustaleń "Bloomberg Businessweek Polska". (s.B2)

Netia może odkupić od telewizji kablowej UPC część sieci po przejętym Asterze - wynika z informacji "Rz". Do dziś UPC Polska miało wykonać ultimatum UOKiK z września 2011 r. o sprzedaży sieci Aster w tych lokalizacjach w Warszawie i Krakowie, w których sieci UPC i Aster pokrywają się. (s.B4)

Penta Investments może w tym roku wydać na nowe projekty we wszystkich krajach, w tym w Polsce, 500 mln euro. Może to być jeden duży projekt lub 2-3 mniejsze. Nie mamy problemów z gotówką, tylko z dostępem do ciekawych projektów - mówi w wywiadzie dla "Rz" Filip Szubert, dyrektor inwestycyjny funduszu. Pozytywnych efektów restrukturyzacji w Empik Media & Fashion, Penta spodziewa się pod koniec 2013 r. lub w 2014 r. Wyjście funduszu z EMF może odbyć się poprzez wprowadzenie na giełdę Empiku lub Smyka, ale równolegle mogą być prowadzone rozmowy z inwestorami strategicznymi i funduszami o ich sprzedaży w całości. (s.B16)

PARKIET

Chiński rząd znów zabiera się za schładzanie koniunktury na rynku nieruchomości. W ostatnich latach, zwłaszcza w pierwszej połowie 2010 r., takie działania Pekinu psuły nastroje na giełdach całego świata. Inwestorzy obawiali się bowiem, że zahamują one tempo wzrostu drugiej największej gospodarki świata. (s.1,4)

Podatki od ropy i gazu nadal będą konkurencyjne. Według resortu finansów nowe obciążenia dla przedsiębiorstw wydobywczych działających w Polsce są niższe od obowiązujących w większości innych krajów. (s.6)

Spółka A1, należąca do czołowej rosyjskiej grupy inwestycyjnej Alfa, jest gotowa zorganizować konsorcjum, które mogłoby dofinansować CEDC do 250 mln USD. Alfa Group należy do miliardera Michaiła Fridmana. Jej główne aktywa to Alfa Bank, największy prywatny bank w Rosji. (s.6)

ZM Ropczyce zaproponuje akcjonariuszom dywidendę z ubiegłorocznego zysku, mimo planów inwestycyjnych. Budżet spółki na 2013 r. jest dość ostrożny, ale zakłada wzrost we wszystkich obszarach - mówi w rozmowie z "Parkietem" Józef Siwiec, prezes Ropczyc. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

PGNiG chce połączyć sześć spółek dostarczających gaz w różnych częściach kraju. Dawniej miano je sprywatyzować. Koncern tłumaczy, że dzięki temu będziemy płacić mniejsze rachunki. (s.20)

LOT walczy o pasażerów. Będący w poważnych tarapatach finansowych przewoźnik chce szybko zebrać gotówkę i przyciągnąć pasażerów. Od środy do piątku zaoferuje ćwierć miliona biletów nawet o połowę taniej. (s.21)

PULS BIZNESU

Dla klientów - niskie ceny, dla banków - twarde warunki. Biedronka odpali mobilne płatności w II kwartale. Banki zaczynają się bać. (s.6)

Wszystkie moce Carlsberga wypite. Inwestycji w nowe moce duże browary nie realizowały od lat. Najmniejszy z największej trójki przełamie ten trend. Z informacji płynących z piwowarskiego rynku wynika, że w tym tygodniu Carlsberg ogłosi inwestycje warte co najmniej kilkanaście milionów złotych. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Bankierzy wysokiego szczebla będą mieli mniej wypchane portfele. Ograniczenia bonusów dla finansistów wejdą w życie od nowego roku. Ministrowie finansów krajów UE poparli wczoraj cięcia w bonusach dla pracowników sektora finansowego, ustalone w ramach osiągniętego w nocy z ub. środy na czwartek kompromisu. (s.A7)

Tauron będzie importować gaz do elektrowni i dla swoich klientów. Numer dwa na rynku energii chce sprowadzać do Polski skroplone paliwo przez terminal LNG w Świnoujściu. (s.A9)

Do wzięcia miliony za LTE. Podział częstotliwości radiowych na szybki internet da impet inwestycjom. Play i T-Mobile wydadzą na rozbudowę sieci pół miliarda złotych. Chętnych do zgarnięcia tych pieniędzy nie zabraknie. (s.A11)

(PAP)

jow/